Türkiye’nin İlk Metaverse Odaklı Ön Kuluçka Merkezi “Metaverse Girişim Stüdyosu” SDÜ’de Açıldı

Süleyman Demirel Üniversitesinin metaverse dünyasında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için hazırladığı "Metaverse Girişim Stüdyosu" açıldı. 

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının desteği ile Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten "Metaverse Girişim Stüdyosu", Batı Yerleşkesi Merkezi Derslikler Binasında kapılarını açtı.

Öğrencilerin, bölgedeki paydaşların teknoloji, sanal gerçeklik ve metaverse dünyası ile buluşması adına tasarlanan "Metaverse Girişim Stüdyosu"nun açılış töreninde konuşan Metaverse Girişim Stüdyosu Proje Koordinatörü Doç. Dr. Pınar Göktaş, Türkiye’de ilk metaverse odaklı ön kuluçka merkezini açmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirerek “Metaverse’yi yeni nesil internet olarak tanımlayabiliriz. Gelecekte hayatımızın bir parçası olacak metaverse’den eğitim, sağlık, turizm, perakende, otomotiv gibi hemen hemen her alanda faydalanabiliriz.” dedi.

Doç. Dr. Göktaş, sözlerinin devamında gençleri, metaverse girişimcisi olmaya teşvik etmeyi, gerek bölgesel gerek ulusal anlamda katma değer yaratmayı amaçladıklarını dile getirdi.   

Araştırma ve Yenilikçilik Direktörü Prof. Dr. Serdal Terzi ise girişimcilik ekosisteminin önemine vurgu yaptığı konuşmasında öğrencilerin, girişimcilik ekosistemine daha erken dahil edilmesi gerektiğini üniversite olarak bu alanda çalışmalar yürüttüklerini ve bugün açılışını yaptıkları metaverse girişim stüdyosunun da bu aşamalardan birisi olduğunu söyledi.

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler ise girişimcilik ekosistemini daha etkin hale getirmeye çalıştıklarını dile getirerek “Metaverse’yi girişimcilik ile bütünleştirdik. Sanal girişimcilik çağımızda ön plana çıkacak. Bugün açılışını yaptığımız stüdyoda, gençlerimizin metaverse girişimleri ile neler yapabileceklerini göreceğiz. Ekosisteme çok farklı temalarda kuluçkalar kazandırdık. Büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ise “Metaverse Girişimcilik Stüdyosu”nun tamamlanmasına katkıda bulunanlara teşekkür ederek stüdyoyu, girişimcilik ekosisteminin bir parçası olarak tanımladı. Prof. Dr. Çarıkçı, “Üniversitemiz bünyesinde girişimcilik ekosistemi adına yapılan çalışmalar neticesinde parçalar tamamlanıyor. Bu da benim gururumu artırıyor.” dedi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de SDÜ’nün elde ettiği başarılardan gurur duyduklarını dile getirerek Girişimcilik Stüdyosu ile teknolojinin en üst noktasına gelindiğini bu gelişmelerin hem üniversitemiz hem de şehrimiz için mutluluk verici olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından “Metaverse Girişim Stüdyosu”nda yer alan Avatar, VR, NFT ve Yeşil Stüdyoları gezildi. Dijital gözlükler deneyimlendi. Stüdyolarda yer alan atölyelerde, avatar oluşturulabiliyor, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Atatürk’ün NFT stüdyosu gezilebiliyor, sanal alan atölyesi ile farklı mekan deneyimlenebiliyor.

Yeni nesil internet olarak adlandırılan metaverse alanında tematik uzmanlık kazandırmayı hedefleyen Stüdyo, Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerinin bu alanda girişimler başlatmasına ve yön vermesine yardımcı olacak. Metaverse dünyasına giriş yapmak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunan Stüdyo, katılımcıların kariyerlerine ve girişimcilik yolculuklarına önemli bir destek olacak.

Güncelleme Tarihi: 11.05.2023
Okunma Sayısı: 1745
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!