Isparta İli, Akdeniz Bölgesi'nin batı bölümünde ve iç kesiminde yer alır. "Göller Bölgesi"nin merkezi konumundadır. İl, 30°20've 31°33' doğu boylamları ile, 37°18' ve 38°30' kuzey enlemleri arasındadır.

Isparta doğudan Konya'nın Beyşehir, Doğanhisar ve Akşehir ilçeleri; kuzeyden Afyon'un Çay, Şuhut, Dinar ve Dazkırı ilçeleri; batıdan Burdur'un Merkez, Ağlasun ve Bucak ilçeleri; güneyden ise Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile komşudur. İlde Merkez ilçe ile birlikte, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe vardır. Merkez ilçeden sonra gelen en büyük ilçe merkezi Yalvaç'tır. En az nüfuslu ilçe ise Yenişarbademli'dir.

İlin yüksek ve engebeli olan toprakları, kuzeydoğudan ve doğudan Sultan Dağları, Beyşehir Gölü, Göl Dağları'nın güney uzantıları, güneyden Antalya Havzası'nın yüksek kesimleri, batıdan ve güneybatıdan Karakuş Dağları, Söğüt Dağları, Burdur Gölü ile Ağlasun ve Bucak yaylaları gibi doğal sınırlarla kuşatılmıştır. Isparta ili toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Yöredeki, yüksekliği 3000 metreyi bulan dağların yanında, ova ve vadi özelliğindeki düzlükler, değişik büyüklükteki tabii göller İlin doğa yapısını belirlemektedir. İlin rakımı 1.050 m. civarındadır.

Isparta Bir Tarih Kentidir: Pek çok önemli, kültür ve tarih mirasının üzerine kurulmuş kent, tarihi ve kültürel dokusu ile gizemli ve etkileyicidir. Antik çağlardan bu yana Sagalassos, Pisidia gibi antik yerleşimler, geçmişe meraklı üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmektedir.

Isparta Aktif Doğa Sporları Yapılabilecek Bir Kenttir: Spor ve gençlik birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. Üniversite Gençliği Isparta’nın elverişli doğası sayesinde aynı kentte farklı farklı sporları yapma şansını yakalayacaktır. Kent, Davraz’da kayak yapmak, Eğirdir’de yüzmek, yamaç paraşütü yapmak, Antik Kral Yolu’nda yürümek, Yazılı Kanyon’da rafting yapmak için caziptir.

Isparta Coğrafi Konumu ve İklimi ile Avantajlı Bir Kenttir: Güneybatı Anadolu’nun ortasında, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne komşu olan kent, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlere otoyollarla ve hava yoluyla kolay ulaşımın sağlandığı bir konumdadır. Bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak, ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir.

Isparta Türkiye’nin ve Dünya’nın Gül Kentidir: Isparta, gül ve ürünlerinin Türkiye’deki ve hatta Dünya’daki en önemli pazarıdır. Isparta, öğrencilere gül ve kozmetik alanında önemli kariyer imkânları sunan bir kenttir.

Isparta Yaşanılabilir Kentler Sıralamasında Hep Ön Sıralarda Yer Alan Bir Kenttir: Isparta, bir tarım ve eğitim kentidir. Bu yönüyle meyve ve sebze gibi temel tüketim maddelerinin üretiminde Ülkemizde başı çekmektedir. Daha az harcama yapılarak daha refah bir yaşam sürebileceğiniz, öğrenciye uygun bir kenttir.

Isparta Ulaşım ve Barınma Problemi Yaşamayacağınız Nadir Üniversite Kentlerinden Biridir.

Orman Programları, Su Ürünleri Programları, Yer Bilimleri Mühendisliği Programları, Ziraat Mühendisliği Programı, Fen Edebiyat Fakültesi Temel Bilimler Programlarını tercih edenlere 625 TL (12 Ay Boyunca) YÖK Destek Bursu İmkanı

Bu yıl ilk kez başlatılan uygulama kapsamında Ziraat Fakültesi bölümleri ile Mühendislik Fakültesinin yer bilimleri alanındaki bölümleri tek çatı altında toplandı. Ziraat Mühendisliğine ilk 27, Yer Bilimlerine ilk 9 sırada yerleşen öğrenciler ilk yıl YÖK Destek Bursu almaya hak kazanacaklardır. Birinci sınıfta ortak eğitim alacak öğrenciler, yıl sonunda tercih ve başarı durumları dikkate alınarak bölümlere yerleştirileceklerdir. Birinci yılın sonunda lisans diploması alacağı her bir programa, ilk üç sırada yerleşen öğrenci, “YÖK Destek Bursu” almaya hak kazanacak. 

Orman Fakültesi Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği, Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen öğrencilere de YÖK Destek Bursu" verilecek.

Ayrıca, öğrenciler, YÖK ve üniversite kriterlerini sağlamak koşulu ile istedikleri herhangi bir bölümde yandal ve çift anadal da yapabilecekler.

Ayrıntılı bilgi ve koşullar için tıklayınız

“İLHAM VEREN ÜNİVERSİTE”

Süleyman Demirel Üniversitesi, tam 26 yıldır durmadan büyüyen ve Türk yükseköğretiminde köklü ve büyük üniversitelerle yarışır hale gelen genç, dinamik ve girişimci bir üniversitedir. Kurulduğu 1992 yılından günümüze gelinceye dek Süleyman Demirel Üniversitesi Cumhuriyet'e yakışan çağdaş eğitim sisteminin yaygınlaştırılması ve ülke kalkınmasına destek olabilmek için, önce şehrinde ve bölgesinde sonra da ülkesinde öncü bir rol oynamıştır.

Süleyman Demirel Üniversitesi, üniversite- şehir bütünleşmesini başarmış bir devlet üniversitesidir. SDÜ, yerele öncülük eden, ulusal ve uluslararası bilim arenasında tanınırlığı ve prestiji yüksek, girişimci bir araştırma ve eğitim-öğretim kurumudur.

Geleceğin Mimarı, Değerli Gencimiz;
Amacın Sadece Üniversiteyi Kazanmak mı?

Zorlu sınav sonrasında yapacağın tercih için iyi düşün. Unutma ki, doğru karar başarılı ve mutlu bir yaşamın da anahtarıdır. Tercihini öylesine yapmış olmak için ve sadece üniversite sınavını kazanmak adına geleceğini kaybetme.

Dahası SDÜ Var Olanla Yetinmeyip; Hep Daha İyisini Yapmanın Sözünü Veren Genç Bir Üniversitedir!

Büyük Düşün! Gelecek SDÜ’de.

Tubitak Proje

Göller ve Güller Şehrinden Dünyaya Açılan Kapı:

Süleyman Demirel Üniversitesi, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği Batı Akdeniz’de, Göller Bölgesi diye anılan önemli bir coğrafi noktadaki, güller ve göller şehri Isparta’nın parlayan yıldızıdır. Şairlerin, “güllerin göklere güldüğü şehir” dedikleri Isparta, gölleri, kayak merkezi ve dağlarıyla, zengin fauna ve florasıyla, her şeyden önemlisi de huzurlu bir yaşam ortamıyla bir bilim ve üniversite kentidir.

10 bin dekarlık arazisi ile merkez kampus, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezlerini, kütüphaneyi, kültür merkezlerini ve diğer sosyal ve sportif tesisleri kapsayacak ve gelecekte bütün fakülteleri de içerisinde barındıracak şekilde projelendirilmiştir. Gerek merkez kampusta inşası tamamlanan bina ve tesisler gerekse il ve ilçelerdeki kamu kuruluşlarından ve özel sektörden devralınan bina ve tesislerle kişi başına düşen örtülü alan oranı Türkiye ortalamasının üstündedir.

SDÜ bugünkü gelişmiş kapasitesi ve ivmesi ile Isparta’nın lokomotifi, Göller Bölgesi’nin en büyük ölçekli kurumlarından biri ve bir dünya üniversitesi olma yolunda da hızla ilerleyen bir yükseköğretim kurumudur.

Tubitak Proje

Genç, Dinamik ve Güçlü Kadrosu ile Eğitimde Öncü:

SDÜ, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı ve öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri ile ülkemizin seçkin yükseköğretim kurumlarından biridir. Üniversitenin bugün yaklaşık 81 bin öğrencisi bulunmaktadır. 14 fakültesi, 2 yüksekokulu, 4 meslek yüksekokulu, 6 enstitüsü bulunmaktadır. 100’ün üzerindeki öğrenci kulübü, 2282 akademik kadro ile eğitim- öğretim hizmetlerinin sürdürüldüğü SDÜ, gelecek vadeden bir üniversitedir. Bölgesinde sanayileşmede, tarımsal gelişimde ve teknolojik alanlarda bir lider pozisyonu üstlenerek birçok değişikliğe ve yeniliğe imza atmış SDÜ, Türkiye genelinde tercih edilebilir bir üniversitedir.

Tubitak Proje

Bir Araştırma Üniversitesi:

SDÜ, ülkesinin geleceğine, bölgesinin kalkınmasına katkıda bulunan, AR-GE çalışmaları yapan, araştırma projeleri üretip hayata geçiren ve Anadolu’da marka üniversite olma yolunda hızla ilerleyen bir kurumdur.

Modern eğitim imkânları ve güçlü akademik kadrosu ile Göller Yöresinin gelişimine de büyük katkılar sağlayan Üniversitemiz, özellikle son yıllarda kazanılan TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı, BAKA ve Avrupa Birliği Çerçeve Programı Projeleri ile de Türk üniversiteleri arasında ön plana çıkmaktadır.

 • SDÜ sanayi sorunlarına yönelik en çok proje üreten üniversite olmuştur.
 • SDÜ Teknopark oluşturmuş bir üniversitedir.
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan girişimcilik ve yenilikçilik indeksine göre SDÜ hep ön sıralardadır.
 • SDÜ Isparta’nın gül ile markalaşmasına ve tanıtımına katkı sağlayacak yeni projelerle Türk sanayisine destek verecek potansiyele sahiptir.
 • SDÜ ulusal ve özel kuruluşların desteği ve de üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde standartlarına uygun olarak ülkesine değer kazandıran bir üniversitedir.
 • Girişimci ve yenilikçi üniversite sıralamasında üst sıralarda yer alan ve her fırsatta bölgesine ve şehrine katkıda bulunmayı, halkıyla bütünleşmeyi amaçlayan Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta sanayisinin sorunlarının çözümüne yönelik projeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Sağlık Eğitimi ve Hizmetinde de Öncü Üniversite:

Isparta bugün öğrenci şehri olmanın yanı sıra bir “sağlık kenti” diye de anılıyorsa bunun arkasında da Türkiye’nin en modern hastanelerinden biri olarak görülen SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastaneleri, SDÜ Tıp Fakültesi ve SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi vardır. SDÜ Hastaneleri (tıp ve diş) yeni açılan ek poliklinik binaları, son teknolojiye sahip donanımları ve düzenlemeleriyle birlikte hizmet kapasitesini arttırmış ve bölgesinde olduğu kadar dünyada da sağlık alanında ilgi odağı haline gelmiştir. Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz bu yönüyle nitelikli hekimler yetiştirmektedir.

Uluslararasılaşmayı Hedeflemiş Bir Üniversite:

SDÜ, bugüne dek Erasmus Programı çerçevesinde 28 Avrupa Birliği ülkesinin 200 üniversitesinin 150 farklı bölümüyle 400 civarında anlaşma yapmıştır. Her yıl Erasmus değişimi çerçevesinde 200’den fazla öğrencimiz yurtdışında eğitime ve staja gitmektedir. Bugüne dek ise 500’e yakın yabancı öğrenci Erasmus ile SDÜ’ye gelmiş, 1450’ye yakın öğrencimiz de Erasmus kanalıyla yurt dışına çıkmıştır. Ayrıca staj amaçlı olarak 100’ e yakın öğrencimiz de yurt dışına gönderilmiştir. Süleyman Demirel Üniversite’sinde Erasmus ve Farabi programları etkin olarak işletilmektedir.

SDÜ’ de 2017 – 2018 eğitim-öğretim yılında yabancı uyruklu öğrenci sayısı da 1501’dir.

Yabancı uyruklu lisansüstü öğrenci sayımız ise 337’dir.

SDÜ, ayrıca ikili anlaşmalarla uluslararası alanda da etkili bir eğitim ve kültür kurumunda okumanın ayrıcalığının yaşanabileceği bir üniversitedir.

Lisansüstü Eğitimde de Öncü:

SDÜ, Türkiye’deki ve dünya üzerindeki diğer üniversitelerle hem işbirliğinin hem de rekabetin kapılarını aralayan bir üniversitedir. Üniversitemiz, değişik coğrafyalarda farklı kültürlerde yaşayan geniş bir kitleye hitap etme yolunu seçerek; Batı Akdeniz sınırlarını aşarak yüzünü dünyaya dönmüştür. SDÜ, kaliteli lisansüstü eğitimi ve öğretimiyle de yurt içi ve dışındaki üniversiteler ile çeşitli kuruluşların araştırma birimlerinde ortak ve disiplinler arası çalışmalar yürütmektedir.

6 enstitü bünyesinde 8.209 yüksek lisans, 1.439’u doktora olmak üzere 9.648 lisansüstü öğrencimiz bulunmaktadır. SDÜ, geniş bir yelpazede lisansüstü çalışmalarda çeşitlilik sağlamış ve çok sayıda bilim dalı ile lisansüstü çalışmalarda zengin içerikli bir üniversite profilindedir.

Lisansüstü alanda da bir araştırma üniversitesi olarak, SDÜ, pek çok saygın ve alanında uzman bilim insanını akademik kadrosunda bulundurmaktan da gurur duymaktadır. Üniversitemizde tam zamanlı öğretim üyelerinin hepsi doktora derecelerini Türkiye’nin, ABD'nin ve Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinden almış ve birçoğu Süleyman Demirel Üniversitesi’ne gelmeden önce bu önemli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmıştır. Bu süregelen başarının ardında Süleyman Demirel Üniversitesi’nin güçlü akademik altyapısının hak edilen ünü kadar, SDÜ’ nün ülkenin ve dünyanın değişen şartlarına uyum sağlayabilmiş dinamik karakteri de bulunmaktadır.

Bilginin Evrensellikle Yoğrulduğu Üniversite:

Günümüz “Bilim Çağı” olarak adlandırılırken, bilgi düne göre daha değerli hale gelmiştir. Üretimin arttırılması için tüm imkânların en verimli biçimde kullanılmaya başlandığı bir dönemden geçilmektedir. Bu değişimin paralelinde, bilim ve teknolojileri üreten ve girişimci üniversitelerde de eğitim-öğretim ve araştırma süreçlerinde köklü yapısal değişimlere yönelme zorunluluğu başlamıştır. İşte bu süreçte SDÜ, bu amaca büyük ölçüde katkı sağlayabilecek bir yapılanmayı başarı ile sürdürmektedir.

Fakülteler

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

Yüksekokullar

 • Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

 • Adalet MYO
 • Atayalvaç Sağlık Hizmetleri MYO
 • Eğirdir Sağlık Hizmetleri MYO
 • Isparta Sağlık Hizmetleri MYO

Enstitüler

 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Güzel Sanatlar Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Su Enstitüsü

SDÜ bünyesinde henüz eğitim- öğretim faaliyeti başlatılmamış ancak YÖK tarafından açılmış Devlet Konservatuarımız bulunmaktadır. Konservatuara öğrenci alımı hakkında yürütülen çalışmalar devam etmektedir.

Saklı bilgiyi ortaya çıkaran kampus

Eğlendiren ve öğreten eğitimle tanış

Hayallerini gerçekleştiren kampus

Geleceğini eğitimle yönet

Her yıl 700'e yakın etkinlik

İLETİŞİM ADRESLERİ

Süleyman Demirel Üniversitesi, 32260 Çünür/ISPARTA
T: + 90 (246) 211-1000
F: + 90 (246) 237-0431

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, 32260 Çünür/ISPARTA
T: + 90 (246) 211- 1064/1066
F: + 90 (246) 211-1065
E-Mail Adresi: oidb@sdu.edu.tr