“Marie Curie Bireysel Araştırma Bursları” Anlatıldı

Birbirinden farklı konu ve konukların yer aldığı “Akademik Köşe”nin bu haftaki konuğu, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selmihan Şahin oldu. Şahin, “Marie Curie Bireysel Araştırma Bursları” ile ilgili bilgiler verdi.

Radyo Programcısı Murat Kasap moderatörlüğünde Bilim TV ve Bilim TV Youtube hesabından canlı olarak gerçekleştirilen programda, Doç. Dr. Şahin, Avrupa Birliğinin Ufuk 2020 Programı kapsamında verdiği desteklerden bahsetti. Verilen destek burslarının amacının, araştırmacıların akademik kariyerini desteklemek ve güçlendirmek olduğunu belirten Doç. Dr. Şahin, şöyle konuştu: “Marie Curie araştırma programları ve bursları, bu destek programının içerisinde yer alıyor. Akademik kariyerine yeni başlamış araştırmacılar için ITN adı verilen destekler, akademik personelin değişimine olanak sağlayan Rise destekleri, kuruluşlara verilen burslar gibi destekler bulunuyor. Marie Curie bireysel araştırma burslarına başvurmayı düşünenler öncelikle hangi panele başvuracağına karar vermeli. 12 ay ile 24 ay araştırmacılar destek alabiliyorlar. “Kimya”, “fizik”, “matematik”, “mühendislik”, “yer bilimleri”, “yaşam bilimleri”, “sosyal bilimler” alanındaki projelere destek veriliyor.”

Başvuru aşamasından da bahseden Şahin, sürecin bir proje fikrine sahip olunması ile başladığını belirterek “Projeyi gerçekleştireceğiniz en uygun ev sahibi kuruluşu belirlemeniz gerekiyor. Bunları gerçekleştirirken bir danışmana ihtiyacınız var. Danışmanın bulunduğu merkez veya üniversite sizin projeyi gerçekleştireceğiniz merkez oluyor. Daha sonra projenizi gerçekleştiriyorsunuz.” dedi.

Marie Curie bursları hakkında kapsamlı bilgilerin yer aldığı programı izlemek için tıklayınız

 

Güncelleme Tarihi: 08.04.2021
Okunma Sayısı: 9794
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!