Dijitalleşme ve Yeni Dünya Düzeni "Akademik Köşe" de Konuşuldu

“Akademik Köşe”, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Gül’ün katılımıyla bugün başladı. Radyo Programcısı Murat Kasap moderatörlüğünde gerçekleştirilen yayında “Dijitalleşme”, “Dönüşen Meslekler” ve “Başarılı Kariyer Planlaması” hakkında önemli bilgiler sunuldu.

Üniversitelerin gençlere, değişik alanlarda meslekler edindiren, yeterlilik kazandıran kurumlar olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Hüseyin Gül, mesleğin bir insan hayatında önemli role sahip, topluma katkı sağlayan, anlamlı hayat sürmeye vesile olan alanlar olduğunu söyledi.

Tutkuyla yapılan bir iş için alınan parayı insan hayatındaki en büyük hazine olarak tanımlayan Gül, “Tüm gençlere, anlam üretebilecekleri, toplumu değiştirebilecekleri bir iş yapmalarını öneriyorum. Bir işi severek yaparsanız hayatınız da anlamlanır. Topluma katkınız artar.” Dedi.

Dijitalleşme Hayatımızın Bir Parçası Oldu

Meslek gruplarının hangi alanlara doğru evirildiğine yönelik yapılan araştırmalardan bahseden Prof. Dr. Gül, son 5 yıl içerisinde 85 milyon işin dönüşeceğini dijitalleşmenin daha da önem kazanarak hayatımızda yer alacağını vurguladı. 1800’lü yıllarda keşfedilen elektriğin her şeyi değiştirerek hayatımızın her alanında yer aldığı gibi 2000’li yılların başında hayatımıza giren dijitalleşmenin de aynı oranda insan hayatına etki edeceğini ifade eden Gül, “İnsanın hayal ettiği her şey dijitale uygulanıyor. Dijital yeteneği hepimizin öğrenmesi gerekiyor. Son bir yıla baktığımızda e- ticaretin yüzde 30 büyüdüğünü görüyoruz. Bu çok önemli bir oran. Yine para transferleri, 2013 yılına hiç kullanılmazken bugün en çok kullanılan işlem. Hayatımız mobil hale geliyor.” diye konuştu.

Yazılımcı, sosyal medya yöneticisi, dijital pazarlamacı, dijital tasarımcı, araştırmacı, uzaktan eğitimci gibi mesleklerin geleceğin meslekleri olacağına dikkati çeken Gül, dijital çağda gerekli olan mesleki beceri ve yeteneklerin bazılarını şu şekilde sıraladı: “ Stratejik ve analitik düşünce, etkili iletişim, yabancı dil bilgisi, düzgün ve akıcı konuşma becerisine sahip olabilmeliyiz. Çoğul iş ortamında çalışabilmeli, ekip ve işbirliği yapabilmeliyiz. Yaptığımız işte en iyiyi aramalı, sürekli eğitim ve gelişime açık olmalıyız.”

Yeni dünya düzeninde çoklu yeteneklere sahip olunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Gül, öğrencilere “Üniversite eğitimini çoklu yetenek elde edinerek zenginleştirmelisiniz. İyi bir meslek sahibi olmak için okulda verilen eğitim yeterli değil. Okul dışında da uygulamalı eğitim, staj ve projelerde yer almalısınız. Yetenek geliştirici seminer ve sertifika programları, sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsiniz. Yabancı dilinizi geliştirerek, Erasmus değişim programlarından yararlanabilirsiniz. Sosyal medyayı doğru kullanmalı, onun sizi kullanmasına izin vermemelisiniz.” Diyerek tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasında kariyer planlaması hakkında da bilgi veren Gül, kariyer ve yaşam planlamasının orta öğretimde hızlandığını üniversitede ise zirve yaptığını söyledi.

Akademik Köşe yayınını izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 12.01.2021
Okunma Sayısı: 11797
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!