Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Turan Ülkemizin Pandemi Sürecini Değerlendirdi

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Erdem ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Turan’ın katılımıyla "18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü"nde "Sağlık Yönetimi Pandemi Sürecinin Neresinde" konulu bir söyleşi düzenlendi.

SDÜ Bilim TV Youtube ve Microsoft Teams Uygulaması üzerinden gerçekleştirilen yayının açılış konuşmasını İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Erdem yaptı. “18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü” tarihçesi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Prof. Dr. Erdem, Üniversitemizde 2007 yılında İktisadi İdari Bilimler Fakültesine bağlı olarak açılan Sağlık Yönetimi Bölümünün 2009 yılında eğitim öğretime başladığını ve bugüne kadar 862 mezun verdiğini söyledi. Yönetimin çok önemli temel bir boyut olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ramazan Erdem, “Hangi düzeyde olursa olsun yönetim bütün faaliyet alanlarını kuşatır. 18 Aralık Sağlık İdarecileri gününün mesleğin gelişimine, meslektaşlarımızın sesine vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“Dünyayı Etkileyen Bir Salgın İle Yüz Yüzeyiz”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Turan ise tüm dünyanın ve ülkemizin 10 aydır mücadele ettiği covid-19 salgını hakkında bilgi verdi. Tarih boyunca kitleleri etkileyen salgınların yaşandığını belirten Turan, son yüzyılda yaşanan İspanyol Gribinin çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğunu bu gribin ardından tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının yaşandığını söyledi. Dünyada 72 milyondan fazla kişinin covid-19 vakası olduğunu ifade eden Turan, “Dünyayı etkileyen bir salgın ile yüz yüzeyiz. Dinamik bir süreç ile karşı karşıyız ve bugünlerde dinamik olmak en önemli kural. Covid-19 pandemisi dünyada sağlık uygulamalarında finansal, personel, kriz yönetimi, ekipman, operasyonel planlar, etik anlamda beklenmedik ihtiyaçlar doğurdu. Salgın süresince planlamamızı çok iyi yapmamız gerekiyor.” dedi.

Pandemi başladığından bu yana Ülkemizde bulunan hastanelerde koronavirüs hastalarının hastanede yer bulamaması gibi sıkıntıları yaşamadığına dikkati çeken Turan, “Ulusal otorite, pandemi yönetiminde uluslararası kuruluşlar ile bilgi alışverişinde bulunarak ortak eylem planları hazırlamalı ve bunları uygulamaya koymalı. Ülke olarak pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ile koordineli çalıştık. Bir takım süreçleri birlikte yönettik.” dedi.

Pandemi sırasında en zor ve önemli görevin sağlık çalışanlarına düştüğünü belirten Doç. Dr. Turan, tıbbi personelin ve bağlı sağlık çalışanlarının her türlü ihtiyaç ve ruh sağlığının korunması ile ilgili vazifenin sağlık yöneticilerine düştüğünü vurguladı.

“Kurallara Uyarak Kendimizi Korumalıyız”

Her bireyin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması gerektiğini de sözlerine ekleyen Turan, kurallara özenle dikkat edilerek uyulması gerektiğine vurgu yaptı ve “Kendimizi korumalıyız, kurallara uymak sadece bireyleri değil, ülkeleri ve tüm dünyayı etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs ilaçları konusunda halk arasında bir bilgi kirliliğinin yaşandığını söyleyen Turan, “Hastanın ilaç kullanmama durumu daha büyük sıkıntılara yol açıyor. İlaç kullanmayarak iyileşeceğini düşünen hastanın bir hafta sonra akciğerlerinde enfeksiyon oluşuyor ve tedavi süreci daha zor hale geliyor.” dedi.

Etkinliğin devamında Üniversitemiz mezun olarak kamu ve özel sektörde görev yapan katılımcılar konuşma yaptılar.

Etkinliği izlemek için tıklayınız

 

Güncelleme Tarihi: 18.12.2020
Okunma Sayısı: 1185
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!