Prof. Dr. Uzunoğlu "Aile Ekonomisi" Hakkında Önemli Bilgiler Verdi

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesince Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’nun katılımıyla “Aile Ekonomisi” isimli bir webinar gerçekleştirildi.

İİBF Arş. Gör. Türker Teker’in moderatörlüğünde İİBF instagram sayfasından yapılan canlı yayında, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Uzunoğlu, ilk olarak bireylerin sağlıklı bir hayat sürmeyi, faturaları zamanında ödemeyi ve kaliteli insanlarla yaşayarak işe ya da okula giderken istekli olmayı beklediklerini belirtti. Öğrencilerin üniversite hayatı boyunca ders çalışmanın yanı sıra kişisel gelişimlerine de önem vermesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Uzunoğlu, “Öğrenmeniz gereken belli şeyler var. Mesela işe girerken size ilk önce ‘Yabancı dil biliyor musun?’ sorusunu soracaklar. Bu konuda günümüzde size sunulan pek çok imkân var. Bir ya da bir buçuk yılda yabancı dil belli düzeyde öğrenilir. Sonra hangi programı kullanabildiğiniz sorusunu yöneltecekler. Ofis programlarını ileri düzeyde kullanabilmeniz gerekir. Daha sonra da üniversite hayatınızda hangi sosyal aktivitelerin içerisinde bulunduğunuzu soracaklar” dedi.

Gençlerin okul biter bitmez evlilik telaşı içerisine girdiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Uzunoğlu, borcun her zaman bağımlılık yarattığını ve borç alanın her zaman emir aldığını söyledi. Uzunoğlu, “Harcadığınız her para sizin geleceğiniz, bu ülkenin geleceğidir. İsraf nerede ise ona karşı çıkmalıyız. Özel sektörde, ailede, kamuda olması farketmez. Bu ülkenin varlıklarını sadece biz kullanmayacağız, gelecek nesiller de kullanacak. Size tavsiyem, yeni bir birey olun. Okuyun. Cep telefonlarınızı, sosyal medyayı bir kenara bırakın. Ben bu ay bu kadar kitap okuyacağım diye hedefler koyun. Mesela Stefan Zweig okuyun, Tolstoy’u okuyun. Mesela Charles Dickens’ı okumamışsan iktisatçı olamazsın.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03.11.2020
Okunma Sayısı: 1508
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!