Dr. Öğr. Üyesi Nebi Miş “15 Temmuz”u Anlattı

15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yılı dolayısıyla düzenlenen konferanslar dizisi devam ediyor. Zoom üzerinden düzenlenen “15 Temmuz’u Anlamak” başlıklı konferansta, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Nebi Miş katılımcılarla buluştu.

İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selim Kanat moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta, darbe girişiminin arka planı ele alındı. Konuşmasına şehitlere rahmet, gazilere de sıhhatli ömür dileyerek başlayan Dr. Öğr. Üyesi Nebi Miş, 15 Temmuz’un bir darbe girişiminin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu kaydetti. Dr. Öğr. Üyesi Miş, “Bu girişim, darbeler tarihinin en kanlısıdır. Devletin tanklarını, silahını, uçaklarını yine millete yönelttiler. Daha önceki darbelerin sevk ve koordinesi cuntalardı FETÖ darbe girişimi ise siviller tarafından koordine edildi. Yabancı devletler de doğrudan ve açıktan bu girişimi desteklemiştir.” dedi. 

Darbe girişiminin hazırlık süreci hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Miş, FETÖ’cülerin 40 yıldan fazla bir sürede devletin içerisinde sızdığını belirterek Gezi Parkından itibaren farklı kimlik gruplarını çatıştırarak iktidara karşı eylem oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Ekonomik krize yönelik hamlelerde bulunulduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Miş, “Ülke içerisinde psikolojik bir savaş başlattılar. Darbeye destek bloğu oluşturmaya çalıştırlar. Kurumsal kriz ortamı hazırlayarak kurumsal yapıları böldüler. Türkiye’nin diplomatik olarak izole olması için çabaladılar. FETÖ’cü akademisyenler mevcut hükümetin “İslamcı otoriter bir yapı” olduğuna dair düşünce geliştirdiler.

Konferansı izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 16.07.2020
Okunma Sayısı: 976
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!