15 Temmuz Konferansları Kapsamında “İnanç ve Değerlerimizin İstismarı” Konusu Ele Alındı

Üniversitemiz tarafından düzenlenen 15 Temmuz konferansları kapsamında “İnanç ve Değerlerimizin İstismarı” konusu ele alındı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Muhammet Yurtseven moderatörlüğünde, SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tevfik Marulcu’nun katılımıyla gerçekleştirilen webinarda, "İnanç ve Değerlerimizin İstismarı" konusu İslâm akâidi bağlamında değerlendirildi. Bu kapsamda iman konusuna değinen Prof. Dr. Marulcu, “Mümin, hiç günah işlemeyen, hata yapmayan anlamına gelmez. Fakat Mümin, Allah’a yönelik iz’ânından, inancından ve teslimiyetinden de asla ödün vermez.” dedi. Diğer din mensuplarıyla barış içinde insanî ilişkiler kurmanın İslam’ın her Müslümana yüklediği bir görev olduğunu belirten Marulcu, Hristiyan Yahudi Müslümanın diyaloğunun ayrı olduğunu bunun yerinin İslâm’da zaten mevcut bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Marulcu, İbrahim-i dinler adı altında dinler arası diyalog anlayışının tevhidle teslisi yani üçlü ilah anlayışını; tecsîm ve teşbihle yani Allah’ı yaratılmışlara benzetme anlayışından ibaret olduğunu; bunun ise Siyonist ve Kilise merkezli karma bir teoloji oluşturma çabasından başka bir şey olmadığını ifade etti.

Konuşmada Daeş, Panteist ve Gnostik düşünce gruplarına da değinilerek, bunlara karşı nübüvveti yok sayan ve deizmi çıkış yolu olarak sunan yaklaşımların da aslında İslam’ı yeterince tanımamaktan kaynaklı, dinimizi ve milletimizi hedef alan dış odaklı anlayışlar olduğuna dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 29.07.2020
Okunma Sayısı: 669
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!