Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde Mezuniyetin Yeni Normali “Dijital”

Süleyman Demirel Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü koronavirüs salgını nedeniyle mezuniyet törenini sanal bir oyun üzerinde tasarladığı dijital ortamda gerçekleştirdi.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Covid-19 salgını nedeniyle düzenlenemeyen mezuniyet törenine alternatif bir fikir geliştirdi. "Bizde Mezuniyetin Yeni Normali ‘Dijital’” mottosuyla yola çıkılan mezuniyet projesinde, sanal bir oyun üzerinden üniversitede yer alan 19 Mayıs Açık Hava Tiyatrosu ve fakülte bina alanını tasarlayan bölüm ekibi ve öğrenciler Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Konuşmaların eş zamanlı olarak çevrimiçi gerçekleştirildiği mezuniyet töreni, öğrencilerin gerçek bir mezuniyet deneyimi yaşamasını sağladı. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erdem, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin tam kadro katıldığı törende yürüyüş merasimi, diploma teslimi, kep atma ritüellerinin yanı sıra eğlenceli ve komik anlar da yaşandı.

Törende konuşma yapan ve öğrencileri tebrik eden İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erdem “Bugün bir virüsün tüm dünyada yaşattığı değişimleri izliyoruz. Bu nedenle yaşamın sürekli bir değişim içerisinde olduğunu kabul ederek bu döngüye en güçlü kaslarla dâhil olabilmemiz şart. Bugün gerçekleştirdiğimiz mezuniyet töreni, esasen fakültemizin değişimlerden şikâyet etmek yerine sürece hızlı adapte olabilme refleksini gösterdi. Sizler de bu değişimin öncüsü olarak bu deneyimi yaşayan şanslı mezunlar oldunuz. Sizlere en önemli tavsiyem, mezuniyet sonrası oluşabilecek kaygı girdabına girmeden, okulda elde ettiğiniz nitelikli donanımı iş yaşamınıza adapte etmenizdir” diyerek sözlerini noktaladı.

Sanal oyun üzerinden bir mezuniyet töreni tasarlamanın öğrencilere farklı bir deneyim yaşattığını ifade eden Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Arklan ise “Fakülte ve bölüm olarak bugüne kadar değişimlere hızlı adapte olabilmeyi kendimize vizyon edindik. Tabii ki bu süreçte öğrenciyi merkeze alan ve onlarla empati kuran bir anlayışla stratejilerimizi geliştirdik. Dekan hocamızın da ifade ettiği gibi her değişime hazır olacak şekilde reflekslerimizi ve kaslarımızı geliştirmeliyiz. Virüsün getirdiği olumsuz şartların olumlu duruma çevrilmesi fikri ile yola çıktığımız projemizde en temel amacımız öğrencilerimize unutamayacakları bir deneyim sunmaktı. Bu nedenle yaşamlarına dokunmalıydık. Okullarını ne kadar özlediklerinin farkındaydık ve oyunun hayatlarındaki yerini biliyorduk. Bu nedenle hem onları harekete geçirecek bir dokunuş yapmak hem de anı bırakacak bir deneyim yaşatmak adına ekibimiz ve öğrencilerimizle böyle bir dijital okul alanı inşa ettik. Paylaşılabilir bir deneyim sunmak adına planladığımız projemizde emeği geçen ekibimiz ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Hem bizim hem de onlar için dijital dünyanın eğlenceli bir deneyimi oldu. Mezun olan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve bundan sonraki süreçte başarılarıyla ilgili haberleri almayı bekliyorum” dedi.

Öğrencilere bir de dijital diplomanın takdim edildiği ve ilk dijital ortamda yaşatılan mezuniyet, öğretim üyelerinin temennileri, öğrencilerin anılarının paylaşması ve iletişimci yemini ile son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 23.06.2020
Okunma Sayısı: 2714
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!