SDÜ Hastanesinde “Covid-19 Tanı Laboratuvarı”

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına ait Moleküler Tanı Laboratuvarı, Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 Tanı Laboratuvarı olarak yetkilendirildi.

Laboratuvar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) hastalığının bölgemizde de hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilebilmesini sağlıyor.

Hastane poliklinik binasında bulunan laboratuvarda; öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve teknisyenler 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.  SDÜ COVID-19 Tanı Laboratuvarına gönderilen COVID-19 hastalığına ait klinik örneklerin üzerinde çalışılıyor ve en kısa süre içerisinde sonuçlar ilgili birimlere bildiriliyor. Moleküler tanı testi uygulanarak bölgemizde virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınmasında büyük katkılar sağlanıyor.

Moleküler Tanı Laboratuvarı, 2000’li yıllardan bu yana PCR (polymerase chain reaction) cihazı ile çeşitli hastalıkların (HBV, HCV, HIV, HPV, CMV vs) tanısını yaparak bölgemizde hizmet veren tek laboratuvar olma özelliğini de taşıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan SDÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rasih Yazkan, “SDÜ hastanesi bu dinamik pandemi sürecini yine olması gerektiği gibi çok dinamik bir şekilde yürütmüştür. Öncelikle kendi bünyesinde yatan hastaların tanı ve tedavisini başarıyla yürütmüştür. Laboratuvarımızın COVİD-19 tanı laboratuvarı olarak yetkilendirilmesi ile de gerek ilimize gerek bölgemize her zaman olduğu gibi yine tam teşekküllü olarak hizmet vermeye devam edecektir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23.06.2020
Okunma Sayısı: 687
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!