“Hocalı Soykırımı” 28.Yılında SDÜ’de Anlatıldı

Üniversitemiz Türkçe, Tarih, Kariyer ve Girişimcilik, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları, Finansal Yönetim, Makine ve Otomasyon ile Sayokan Topluluğu tarafından düzenlenen “Hocalı Soykırımı” adlı etkinlik İktisadi İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığına Bağlı Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konsey Üyesi ve Emekli Askerlerin Nesilleri Aydınlatma Kamu Birliği Üyesi Emin Hesenli, Ordunun Dostları Basın Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı ve 525-ci Gazetesinin Baş Yazar Yardımcısı Seyfettin Hüseynli’nin yanında Azerbaycan Devlet Milli Kahramanı Emekli Yarbay Vahid Guluyev, öğrencilerle bir araya geldi.

1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin katledilmesi ve bağımsızlık mücadelelerinin paylaşıldığı etkinlik, toplulukların Hocalı katliamından duydukları üzüntü ve Azerbaycan halkının her daim yanında olduklarını belirten ortak bildirinin okunması ile başladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığına Bağlı Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konsey Üyesi ve Emekli Askerlerin Nesilleri Aydınlatma Kamu Birliği Üyesi Emin Hesenli, katliamın derin hüznü içerisinde olduklarını belirterek sözlerine başladı.

“İki devlet tek millet” şuurunun altını çizerek, Türk gençliğinin bu ve benzeri katliamlara karşı uyanık olması gerektiğini ifade eden Emin Hesenli, “Türk milletleri her daim emperyalistlerin ve onların kuklalarının hedefi oldu. Azerbaycan da av tüfeklerine bile konuldu ardından Sovyetler ve emperyalistler Ermenilere silah yardımı yaptı onlarda bizleri katlettiler.” dedi.

“Tek Suçumuz Türk Olmaktı”

Osmanlı Rus Harbinden sonra toprakları dahi olamayan Ermenilerin İran’a ait toprakların üzerinde kurulduğunu belirten Emin Hesenli, “Bizim askerimiz hiçbir Ermeni sivile kurşun sıkmamıştır. Sadece Ermeni işgalcilere karşı savaştık eğer bu mücadeleyi de vermeseydik Azerbaycan toprakları tümüyle işgal edilecekti. Tek suçumuz Türk olmaktı.” diye konuştu.

Sözlerine İran Azerisi şair Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın Türk'ün dili tek sevgili, istekli dil olmaz dizleriyle başlayan Ordunun Dostları Basın Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı ve 525-ci Gazetesinin Baş Yazar Yardımcısı Seyfettin Hüseynli, Hocalı soykırımının Azerbaycan tarihinin en acılı, en kara sayfalarından biri olduğunu belirtti.

Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin pekiştiği zamanlardan birinin 9.Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in zamanında olduğunu vurgulayan Seyfettin Hüseynli, “Şehirlerin de insanlar gibi hikâyeleri olmuştur bizim en acıklı hikâyemiz Hocalı’da gerçekleşti ama Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızda oldu.” ifadelerine yer verdi.

“Hocalı’ya ve Karabağ’a Döneceğiz”

Bağımsızlık uğruna binlerce can verdiklerine dikkat çeken Seyfettin Hüseynli, “ Dünyadaki Türk cumhuriyetlerinin sınırları kanla çizildi. Hocalı’da Ahıska Türkleri ve Azerbaycan Türkleri beraber şehit oldular. Mutlaka biz Hocalı'ya döneceğiz, Karabağ'a döneceğiz." diye konuştu.

Tek başına 14 Ermeni tankını imha ederek Azerbaycan’da ulusal kahraman ilan edilen Azerbaycan Devlet Milli Kahramanı Emekli Yarbay Vahid Guluyev, tüm dünyanın gözleri önünde olan bu katliamın bir soykırım olduğunu ifade etti.

Rusların o gün olduğu gibi bugün de Ermenilerin destekçisi olduğunu söyleyen Vahid Guluyev, “O tankları vururken Hocalı’nın intikamını alıyor gibi hissettim. Dünya Türklere yapılanları görmemekte ısrar ediyor. Bugün Rusya aradan çekilse, biz Ermenilerle teke tek kalsak Karabağ’ı bir haftada kurtarırız. Ruslar o gün olduğu gibi bugün de Ermenilerin destekçisi.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 27.02.2020
Okunma Sayısı: 771
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!
Haberler