Matematiğin Önemi SDÜ’de Anlatıldı

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Matematik Anabilim Dalı ve Bilim Eğitimcileri Öğrenci Topluluğunca düzenlenen “Matematik Açlığı” adlı etkinlik Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Görseller ile beyin jimnastiği yapılan etkinlikte, Finlandiya Helsinki Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Laura Tuohilampi öğrencilerle buluştu. Matematiğe karşı yaşanan önyargı ve korkuların anlatıldığı etkinlikte matematik öğrenmedeki sorunlara da değinildi.İnsanların matematiğe korku ve karmaşa hissederek yaklaştığının altını çizen karşı Dr. Laura Tuohilampi, “Matematikte önemli olan motive olmak, stresten uzak kalmak ve kuralları ezberlememektir.” dedi.

Hayatımızın her alanında var olan matematiğin aktiviteler, uygulamalar ile kalıcı hale getirilebileceğini ifade eden Dr. Tuohilampi, çocuklara matematiğin oyunlarla kurgularla ilişkilendirerek kavratılması gerektiğini vurguladı. Erken yaşlarda eğlenceli bir şekilde öğrenilmesinin matematiksel sezgileri geliştirdiğini sözlerine ekleyen Dr. Tuohilampi, günümüzde matematiği sadece okullarda öğrenilmesi gereken bir unsur, hayatımıza uyumsuz bir puzzle parçası gibi görmenin yanlış olduğunu söyledi.

Matematiğin kullanımına yönelik eksikliklerimiz olduğuna dikkati çeken Dr. Tuohilampi, “Elde edilen beceriler çok güzel, okur yazarlık son derece ilerlemiş durumda fakat bilim dallarının neresinde  matematiğin kullanılabileceği bilinmiyor. Ayrıca Türkiye’de büyük sorun teşkil eden motivasyon eksikliği de var.” ifadelerine yer verdi.

Etkinliğin ikinci oturumunda soru-cevap şeklinde gerçekleştirilen atölye çalışmasına geçildi.  

 

Güncelleme Tarihi: 06.12.2019
Okunma Sayısı: 744
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!