Prof. Dr. Akkaya: “KOAH’ta En Büyük Suçlu Sigaradır”

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından düzenlenen Halk Günleri kapsamında “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)” ele alındı.

Hastane konferans salonunda “KOAH Bir Nefes Sıhhat Gibi” başlığı altında gerçekleştirilen konferansı, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akkaya verdi.

“Hastalığın belirtileri”, “hastalığa yol açan etkenler”, “tanı ve tedavi” konularının anlatıldığı konferansta Prof. Dr. Akkaya, KOAH’ın solunum sisteminin ilerleyen ve geriye dönüşü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve durdurulabilir bir hastalık olduğunu ifade etti. KOAH’ın havayollarını daraltıp solunumu güçleştirdiğini kaydeden Prof. Dr. Akkaya, “Genellikle KOAH kronik bronşit ve amfizem haslıklarının değişik oranda birlikte olmasıyla karakterizedir.  Hastalar, öksürük, balgam çıkarma ve kısa mesafeli yürüyüşte bile oluşan nefes darlığına kadar değişik belirtiler gösterir. Eğer sizde KOAH varsa, nefes darlığı şikayeti ön plandadır. Merdiven çıktıktan sonra veya bahçenizde çalıştıktan sonra, sadece eğildikten sonra bile nefes darlığı çekersiniz. Öksürük, zorlu soluk almak vermek ve balgam çıkarmak çok görülen şikâyetlerdir.” dedi. 

Prof. Dr. Akkaya, KOAH’a yol açan etkenler ile ilgili şunları kaydetti: “KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkı yapar. KOAH’ın farklı nedenleri olabilir. En büyük suçlu sigaradır.”

Hastaların KOAH’a rağmen hayatlarına devam etmeleri gerektiğini savunan Prof. Dr. Akkaya, “Şikâyetlerinizi azaltan ilaçlar ve terapiler mevcuttur. Akciğerleriniz tekrar sağlıklarına kavuşmazlar ama adım adım kondisyonunuzu düzeltip ve böylece alışmış olduğunuzdan daha fazla şeyler yapabilirsiniz. Doktorunuz size en azından sigarayı bırakmanızı (eğer sigara içiyorsanız) ve daha fazla hareket etmenizi tavsiye edecektir. Hareket ederek kondisyonunuzu kuvvetlendirebilirsiniz.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 25.11.2019
Okunma Sayısı: 751
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!