“Uygulamalı Çevre Eğitimi Protokolü” İmzalandı

Isparta’da bulunan tüm öğretmen ve öğrencilerin “sıfır atık”, “su tasarrufu” ve benzeri alanlarda uygulamalı çevre eğitimi alabilmeleri amacıyla Isparta Belediyesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Çevre Eğitimi Protokolü” imzalandı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen protokol imza törenine, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Isparta İl Milli Eğitim Müdürü Ceylan Çaylak ve Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca katıldı.

Sıfır atık ve tasarruf bilincinin arttırılmasını hedefleyen protokol hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca, “Başta Cumhurbaşkanlığımızın önemsediği, Ülkemiz için önemli vizyon projesi olan sıfır atık projesinde tüm tarafları bir araya getirdik. İlimizde iyi bir şekilde devam eden sıfır atık uygulamasını protokolle taçlandırmak için buradayız.” dedi.

Çevredeki atıkların, kentlerin ve geleceğimizin en önemli sorunlarından birisi olduğunu belirten Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu bu direktifi, devamında yapılması gereken çalışmaları en iyi şekilde yerine getirmek için işbirliği halindeyiz. Eğitimler ve çevredeki gelişmelerle alakalı her türlü çalışmayı yapıp tüm kesimlere bunun bilincini en üst seviyeye taşımayı istiyoruz.” diye konuştu.

Sıfır atık ile çevre konusunun gelecek nesiller için çok önemli ve stratejik bir konu olduğunu vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı şunları söyledi: “Üniversite olarak topluma ve bölgeye hizmet misyonumuzun önemli bir parçası. Çevre Mühendisliği Bölümü uzun yıllardan bu yana atık yönetimi, sıfır atık, çevre kirliliği konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Bu protokolle üniversitenin, kamu ile belediye ile ortaklığı noktasında çok güzel bir adım atılmış oldu. Türkiye’deki ilk örneklerden bir tanesi. Çok değerli bir iş yapılacağına inanıyorum.”

Isparta İl Milli Eğitim Müdürü Ceylan Çaylak ise Milli Eğitim Müdürlüğü olarak birinci sınıflardan başlayarak lise son sınıflara kadar tüm okullarda eğitim öğretim yılı boyunca sıfır atıkla ilgili eğitimlerin ve bilinçlendirme çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30.09.2019
Okunma Sayısı: 766
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!