Süleyman Demirel Üniversitesi

Azerbaycan Milletvekili Paşeyeva "Hocalı Katliamı"nı Anlattı

Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Ganire Paşeyeva, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrenci Konseyince düzenlenen “Hocalı Soykırımı Kafkaslarda Müslüman Türk Soykırımı ve Sürgünler” konulu konferansta öğrencilerle bir araya geldi.

İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Ganire Paşeyeva şehitlerimizi ve gazilerimizi anarak sözlerine başladı. Bir devletin, vatanın geleceğinin üniversiteler olduğunu vurgulayan Paşeyeva, “Üniversitelerimiz aydınların yetişme yeridir. Bana gelen bütün üniversitedeki etkinliklere ne kadar meşgul olsam da katılırım.” diye konuştu.

Tarihte nice elim olaylar ile karşılaşarak bugünlere gelindiğini belirten Paşeyeva, Sovyet Rusya döneminde okul derslerinde Türk tarihi bir yana Azerbaycan tarihinin dahi okutulmasının yasak olduğunu kaydederek, “Bizleri diğer Türk devletlerinden ayırmak istiyorlar. Türkiye ile Azerbaycan kara bağlantısı sağlanmaması için Ermenistan’ı ortaya çıkardılar.” dedi.

Soykırım günlerinde ayağı yalın, üzerinde tek parça kıyafeti zor bulan, mezarsız çocukların olduğunu ve katliamlarda canlarını veren, bedelini ödeyenlerin İstanbul’un kilidinin açılmaması için canlarından geçtiklerini belirten Paşeyeva, “Vatan bilinci çok önemli, bizim gençlerimiz tablonun arkasını görecekler. Balkan Türkleri, Kırım Türkleri, Bayırbucak Türkmenleri ve Doğu Türkistan gibi bir devlete sahip olmayan soydaşlarımız ile inşallah bir gün bir olarak büyük Türk ittifakını sağlayacağız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yayın Tarihi: 13.3.2019
Okunma Sayısı: 1481
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık