“Engelli Bireylerin Gözünden Engelsiz Yaşam”

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü, “Engelli Bireylerin Gözünden Engelsiz Yaşam” konulu bir panel düzenledi.

İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan İİBF Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Efe, 3 Aralık’a engelliler günü değil, dünya farkındalık günü denilmesi gerektiğini vurgulayarak engelli bireylerin çok kıymetli olduğunu söyledi.

“Uçamazsan koş, koşamasan yürü, yürüyemezsen sürün ama ne yaparsan yap mutlaka ilerle” diyerek sözlerine başlayan Uluborlu İbrahim Etem Erbil Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinden Jale Demirtaş, “Amacınızı belirleyin. Amacı olmayan hiçbir gemiye rüzgar yardım edemez. Hayallerinizi gerçekleştirmek için her gün yaşamalısınız.” dedi. Demirtaş, engellilerin yaşadıkları sıkıntılardan da bahsederek sosyalleşemeyen evde yaşayan engellilerin daha büyük problemler yaşadığına dikkat çekti.

Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinden Nezi Timur da sokağa çıktıklarında birçok engelle karşılaştıklarını, engelli bireyler olarak bir gün hatırlanmak yerine her gün birlikte olmak istediklerini belirterek “Engel bizim içimizde değil sokaklarda” dedi.

Isparta Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Veli Kayacan Isparta’da ve ilçelerde engelliler için yaptıkları çalışmalardan bahsederek “Engelliler bizim baş tacımız gününüz kutlu olsun.” dedi.

Rehabilitasyon Merkezinde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapan Alper Çağlayaner de farkındalık yaratmak istediklerine vurgu yaparak sosyal hizmetler bölümü mezunlarının masa başında değil sahada olmaları gerektiğini ifade etti. Çağlayaner, sözlerini öğrencilere tavsiyelerde bulunarak sonlandırdı.

Panel sonunda gerçekleştirilen “İletişimde Engel Yoktur” isimli atölye çalışmasında, El Sanatları Öğretmeni Özlem Güngör, katılımcılarla birlikte ahşap boyama yaptı.

Yayın Tarihi: 04.12.2018
Okunma Sayısı: 1046
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!