Süleyman Demirel Üniversitesi

Uzmanlardan “Evlilik Öncesi Eğitim, Madde Kullanım Riski Ve Madde Bağımlılığından Korunma Yolları”

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce evlilik öncesi eğitim, madde kullanım riski ve madde bağımlılığından korunma konularını ele alan bir seminer düzenlendi.

İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Efe, seminerde işlenecek konuların günümüzde tüm bireyleri ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Daha sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Psikolog Derin Çankaya, Psikolog Esra Şahin ve Sosyolog Kamile Şahin’in katılımıyla gerçekleşen seminere geçildi. Derin Çankaya “Aile” kavramına vurgu yaparak sağlıklı bir toplumun temelini ailenin oluşturduğunu söyledi. Aile bağları ve ilişkilerinin ne kadar iyi olursa bireylerin, mutlu ve topluma yararlı olacağını belirtti. Çankaya, daha sağlıklı bir toplum için eğitimli birey sayısının artması gerektiğini de vurgu yaptı.

Öğrencilere evlilik konusunda tavsiyelerde de bulunan Çankaya: “Aşk aslında biyokimyasal bir olay, mantıklı ve dengeli bir evlilik yapmanızı öneriyorum. Evlilik nasıl başlarsa öyle gider.” dedi. Çankaya, sözlerinin devamında toplumun temel yapı taşlarından biri olan aileyi birbirine bağlayan en önemli adımın evlilik olduğunu ifade etti.

Sosyolog Kamile Şahin ise ilişkilerde iletişim konusunu ele alarak hayatın her alanında iletişimin olduğunu iletişimde ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimizin önemini vurguladı. Ses tonunun önemine de dikkat çeken Şahin, aile içi iletişim konusunda bilgi verdi.

Madde kullanım riski ve madde bağımlılığından korunma hakkında öğrencileri bilgilendiren Psikolog Esra Şahin de maddeye başlamadan önce “Korku” ve “Merak” duygularının oluştuğunu merak duygusunun ağır gelmesi halinde olumsuz sonuçların yaşandığını belirtti. Günümüzde gençleri tehdit eden kötü alışkanlıkların başında gelen madde bağımlılığından korunma yollarına değinen Şahin, gençleri daha bilinçli hareket etmeye davet etti.

 

Yayın Tarihi: 25.10.2018
Okunma Sayısı: 1060
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık