Süleyman Demirel Üniversitesi

“Göller Bölgesinde Önkuluçka ve Kuluçka Alt Yapısının Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi” Projesi İçin İmzalar Atıldı

Üniversitemizce Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi yürütücülüğünde, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına sunulan "Göller Bölgesinde Önkuluçka ve Kuluçka Alt Yapısının Geliştirilmesi ve İyileştirilmesi" isimli TR61/18/KÖAY/0032 başvuru kodlu ve 1 milyon TL bütçeli proje, desteklenmeye uygun bulundu.

Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen proje başlangıç imza töreninde; BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci ile bir araya gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat Ayyıldız ile Prof. Dr. Mehmet Saltan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi, projenin detaylarını paylaştı.

Üniversite yönetimi olarak orta ve uzun vadede kuruma katkı sağlayacak işler yapmaya çalıştıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Çarıkçı, ekip çalışmasının başarıdaki en önemli faktör olduğunu vurguladı. Devamlılık esasına dikkat çeken Çarıkçı, inovasyon ve Ar-Ge meraklısı genç girişimcilerin fikirlerini desteklemenin önemini dile getirdi. Bölgeye katkı sağlayacak çalışmaların yürütüldüğünün altını çizen Çarıkçı, “Kurumsal ve teknik alt yapıyı kuramazsanız emekleriniz boşa gider.” dedi.

Kalkınma Ajansı olarak SDÜ ile yapılacak her projede yer almak istediklerini belirten BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci de “Üniversite hem bölgemizde hem de ülkemizde öncü işler yapan bir kurum. Mezunların aldıkları eğitimi iş dünyasına yansıtabilmeleri büyük önem arz ediyor.” diye konuştu.

TTO faaliyetlerini hızlandırmak ve girişimcilik ekosistemini oluşturmak amacı doğrultusunda çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi de eğitim, mentorluk ve fiziki altyapının geliştirilmesi konularında bilgiler verdi. Terzi, proje ile bölgedeki girişimci adaylarına yol haritası çizilerek girişimci firma sayısı, patent ve katma değeri yüksek ürün sayısı, girişimcilerin itici güç oluşturduğu istihdam sayılarında artış oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Proje kapsamında Göller Bölgesi girişimcilik ekosisteminin temel alt yapıları olan “önkuluçka” ve “kuluçka” merkezleri işlevsel hale getirilecek. Yenilikçi Teknolojiler Merkezi içerisinde kurulan “SDÜ Önkuluçka merkezinin eğitim, mentorluk, makina teçhizat alt yapısı” ve “Göller Bölgesi Teknokenti içerisinde kurulan kuluçka merkezinin fiziki alt yapısının gerçekleştirilmesi, girişimcilere çalışma alanı sağlanması, melek yatırımcı ağlarıyla desteklenmesi ve iş geliştirici desteklerin verilmesi” sağlanacak.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı toplam proje bütçesinin % 75'i olan 756.446,32 TL tutarında hibe verecek. Proje bütçesinin kalan %25'lik kısmı ise Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından karşılanacak.

Yayın Tarihi: 5.7.2018
Okunma Sayısı: 843
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık