"Solunum Okulu (Sigara ve KOAH)" Konulu TUBİTAK 4004 Projesi Tamamlandı

Toplumun sigara alışkanlığını azaltmaya yönelik öncelikle öğretmenlerin sigara ve ilişkili hastalıklar hakkında farkındalık düzeylerinin artırılmasını amaçlayan “Solunum Okulu(Sigara ve KOAH)” başlıklı TUBİTAK 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi tamamlandı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Saygın ile Göğüs Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Öztürk tarafından yürütülen projede, öğretmenlerin toplum ve çocuklar tarafından rol model olarak görülmesi, çocuklardan topluma ulaşmanın daha kolay olması nedeniyle ortaokul ve lise öğretmenleri hedef kitle olarak tercih edildi. Projenin diğer bir özelliği ise disiplinler arası bir çalışma olması; üniversiteler, devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bu konuda geniş çaplı bir sinerji yaratmasıdır.

Tıp Fakültesi Mesleki Beceri Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen proje kapsamında pek çok aktivite ve sunum gerçekleştirildi.Sigara kullanımının insan organizması üzerindeki etkileri tartışıldı. Projenin ile Isparta Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında görev yapan 233 öğretmen eğitime alındı ve katılım belgesi verildi. 

 

Güncelleme Tarihi: 27.06.2018
Okunma Sayısı: 2660
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!