Süleyman Demirel Üniversitesi

Eğirdirli Öğrenciler Sanat ile Buluştu

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Gönen Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Sanat Günleri” etkinliği kapsamında Eğirdir ilçesinde yer alan çeşitli ilkokullarda sanat etkinliği gerçekleştirildi.

Eğirdir Kaymakamlığı’nın desteği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan etkinliklerde; ilk olarak 40 ilkokul öğrencisine, GSF Metin And ve GSF Muhsin Ertuğrul Sahnelerinde "Yaratıcı Drama" eğitimi verildi. GSF Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nil Ünlü Aycıl, Dr. Öğr. Üyesi Müşerref Çetin Öztürk, Öğr. Gör. Bülent Özbirgül ve Arş.Gör. Mustafa Kayabaşı’nın verdiği eğitimde, farklı okullardan 10’ar kişilik 4 grup yer aldı. İlkokul öğrencilerinin “dinleme”, “algılama”, “konuşma”, “beden dilini kullanma” ve “yorumlama” gibi becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla verilen “Yaratıcı Drama Eğitimi” toplam üç saat sürdü.

Ayrıca Eğirdir Bağlar Ortaokulunda düzenlenen etkinliğe katılan SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Genç, öğrencilerle “Doğal Boyamacılık” yöntemi ile bir workshop gerçekleştirdi. Mavi Göl Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde de gençlerle buluşan Genç, "Geleneksel Sanat Eğitimi" konusunda bir konferans verdi.

Etkinlik kapsamında Gönen Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanı Halit Özdamar İmam Hatip Ortaokulunda “Ebru Sanatı”nı uygulamalı olarak anlattı. Öğrencilerin de uygulama yaptığı etkinlikte; ebru sanatının temel yöntemleri aktarıldı.

Yine Gönen Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları Ayşegül Acar ve Erkan Gürdal Prof. Dr. Turan Yazgan Anadolu Lisesi'nde “Seramik” şekillendirme üzerine bir workshop gerçekleştirdi. Seramik çamuru ile çeşitli objelerin etüt edildiği etkinlik yoğun ilgi gördü. 

Aynı gün Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kumaş Baskı” konulu workshopta, GSF Tekstil Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Çeliker, öğrencilere şablonlar kullanılarak tişört üzerine baskı yaptırıldı. SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Kodal ise Muazzez ve Yaşar Şapçı İlkokulu öğrencilerine tuval üzerine akrilik resim yapımı üzerine bir workshop düzenledi.

Yayın Tarihi: 31.5.2018
Okunma Sayısı: 872
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık