Süleyman Demirel Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosunun “KUDÜS” Mesajı

Uzun yıllardan bu yana İsrail’in Bağımsız Filistin Devleti’ne karşı sistematik bir şekilde uyguladığı yaptırımlar bugün geldiğimiz noktada ABD’nin Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması ile farklı bir boyut kazanmıştır. Bu son adımla birlikte Filistin’de yaşanan hadiselerde 60 kişi şehit olmuş 2 bin 500 kişi de yaralanmıştır. ABD için bu durum uluslararası hukukun en temel ilkelerini, uluslararası toplumun iradesini, tarihi ve sosyal gerçekleri hiçe saymasıyla sadece politik bir fiyasko değil; aynı zamanda manevi bir hezimettir.

“Filistin sorunu” olarak dillendiren bu durum; Filistin topraklarında yaşanan çatışmalar, İsrail devletinin kurulması ve sonrasındaki dönemde ortaya çıkan süreci ifade eder. Bu da bize “Filistin sorunu” olarak ifade edilen kavramın aslında bir “İsrail sorunu” olduğunu göstermektedir. Kökü İslamiyet’in kalbi olan bu topraklarda “Siyonist” bir yaklaşımla bir İsrail devletinin kurulması, İsrail’in işgal ettiği toprakları günden güne genişletmesi ve Müslüman kardeşlerimize dini, imanı, ailesi ve devleti ile öz topraklarında yaşama imkânı tanımaması; kesin bir dille ifade edecek olursak bir insanlık suçudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Müslüman ülkelerin birlikte hareket ederek bu tarihi ayıba ve aymazlığa dur demesi en kalbi temennimizdir. Süleyman Demirel Üniversitesi olarak;  yaşanan hadiselerde şehit olan Filistinlilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ortadoğu’da mazlum insanlara yönelik uygulanan akıl dışı uygulamaları, şiddeti ve zorbalığı kınıyor; Müslüman kardeşlerimizin maddi ve manevi tüm değerlerine el uzatan sorumluları lanetliyoruz.

 

Yayın Tarihi: 15.5.2018
Okunma Sayısı: 1446
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık