Süleyman Demirel Üniversitesi

"Somut Olmayan Kültürel Miras" Herkese Açık

Süleyman Demirel Üniversitesinin ''Isparta'nın Somut Olmayan Kültürel Mirası'' Projesi, düzenlenen tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Proje isteyen herkesin destek verebilmesi için interaktif şekilde de hayata geçirildi. İlerleyen tarihlerde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu'nda katılımı ile çalıştay ve lansman düzenlenecek.

-''Pergelin iğnesini Isparta'ya batırıyoruz''

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu: ''Üniversitenin görevi eğitim- öğretim ve araştırmanın yanı sıra coğrafya için değer üretmektir. İşte kusursuz bir değer daha inşa ediyoruz. Pergelin iğnesini batırdığımız nokta Isparta… Kültürel değerlerinden açı oluyoruz. Isparta'nın sözünü, geleneğini, göreneğini, görgüsünü evrensel ölçeğe taşıyoruz.''

-''Açık uçlu kaynaklı olacak. Herkesi bekleriz''

SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt: ''Isparta Somut Olmayan Kültürel Mirası'' Projesi interaktif olacak.  Tarafımızdan oluşturulan ''http://ispartakulturelmiras.sdu.edu.tr'' web portalına bilgi, fotoğraf, video vs. yüklemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda katkıda bulunmak isteyen herkes, bu portaldan verileri takip edebileceği gibi, Isparta'nın Somut Olmayan Kültürel Mirası konusunda bizimle iletişime geçerek görüş bildirebileceklerdir.  Ayrıca UNESCO ile Ekim 2018'de güzel bir etkinlik yapacağız.''

-Kültürel Mirasın Rengi ve Kokusu: Isparta

SDÜ ''Isparta Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi'ni (SOKÜM)'' düzenlenen tanıtım toplantısı ile kamuoyuna açtı. 1 Haziran 2017'de başlayan proje ile birlikte Isparta'nın sanat, zanaât, gelenek, görenek, mimari gibi kültürel değerleri kayıt altına alındı.

-''Bu Isparta'nın Dünya'ya söz söyleme projesidir''

“Isparta'nın renklerini, kokusunu, desenlerini, sadece bu coğrafyaya özgü güzelliklerini kayıt altına almak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak'' ideali ile yola çıktıklarını belirten Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, çok kısa bir süreç içerisinde güzel bir şekilde yol aldıklarını ifade etti.

SDÜ'nün ''eğitim- öğretim ve araştırma'' görevinin yanı sıra topluma değer üretme nosyonu bulunduğuna atıf yapan Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, şöyle dedi:

''Kültür aşkla, sevgiyle beslenir. Isparta çok zengin kültürel değerlere sahip bir kenttir. Biz de SDÜ olarak Isparta'nın değerlerini geleceğe taşıma çabası içerisindeyiz. Isparta'nın Tarihi Evleri'nin korunmasına yönelik yapılan çalışmaların hemen ardından kültürel değerleri için de yürütülen bilimsel projeyi de Isparta ile paylaşıyoruz.

Somut Olmayan Kültürel Miras, herkesin malumu olduğu üzere kişilere bağlı olarak yaşayan bir olgudur. Kişiler ''- Allah muhafaza -'' hayata gözlerini kapadığı an o değer de sonsuza değin yok oluyor. İşte biz ''- bu değer yok olmasın. Kayıt altına alınsın. Gelecek kuşaklara aktarılsın. '' diye yola çıktık. Gelenek, görenek, görgü, sanat, zanaât, renkleri, kokusu, duygusu, özgün lezzetleri, değerleri ''- sınırsız bir alan bu -'' kayıt altına alıyoruz. SDÜ'nün eseri SOKÜM şudur: ''Isparta'nın Dünya'ya söz söyleme projesidir. Böylelikle kültürel değerleri geleceğe taşımak adına bir iz bırakmayı hedefliyoruz. Burada ilgi çekici olan nokta şu: Bunları sadece bir ''Kitap'' haline getirmeyeceğiz. Çünkü kitaplarla ancak sınırlı sayıda insanlara erişiyorsunuz. Aynı zamanda zengin bir interaktif web sitesi kurmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla bir ''Isparta Yemeği''nin nasıl yapıldığının videosunu kayıt altına alıyoruz.Türküleri, manileri yine aynı şekilde sesli ve görüntülü olarak kayıt ediyoruz. Asker uğurlaması, artık yok olmaya yüz tutan kerpiç yapımına kadar hayatın tüm renkleri, seslerini, kokularını, tatlarını video şeklinde kayıt altına alıyoruz. Bunları önce Isparta'ya sonra Dünyaya sunacağız.''

-''UNESCO'nun da katılımı ile Çalıştay düzenleyeceğiz''

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, ''Isparta'nın Somut Olmayan Kültürel Değerleri'' için aynı zamanda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Millî Komitesi ile birlikte çalıştıklarını da söyledi.

Ekim 2018'de büyük bir tanıtım toplantısı ve çalıştay da yapacaklarını kaydeden Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, sözlerini şöyle tamamladı:

''UNESCO Türkiye Temsilcileri daha önce bu projeyle ilgili Isparta'da bir dizi temaslarda bulundular. Ve SDÜ olarak kısa sürede bu kadar yüksek ölçekli başarı kaydetmemizi takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Takriben Ekim 2018'de Kültürel Mirasın Korunması ile ilgili olarak UNESCO yetkililerinin de katılacağı bir çalıştay daha yapacağız. Ayrıca büyük bir tanıtım çalışması da yine bu proje kapsamında gerçekleştirilecektir.''

-''Gelecekte 'SOKÜM Evi-Sokağı- Müzesi' oluşturulabilir''

SDÜ Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi (SOKÜM) Yürütme Kurulu Başkanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Dekanı Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü de 1 Haziran 2017'den bu güne çok güzel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yeme- içme- bitki, yöresel müzik, toplumsal uygulamalar, ritüeller, el sanatları ve kırsal mimari kültürünü kayıt altına aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Hürmüzlü UNESCO'dan da çok güzel geri bildirimler aldıklarını ifade etti. Proje bağlamında interaktif sayfa açıldığını ve şu an için sistemin yüzde 60'lık diliminin inşa edildiğini belirten Hürmüzlü, kültürel değerlerin, gelenek, görenek, görgü, sanat ve zanaâtların kayıt altına alınması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için herkesi göreve davet ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü, bunun için http:ispartakultürelmiras.sdu.edu.tr portalını yakın bir süreç içerisinde herkesin yükleme yapabileceği interaktif bir ortam haline getireceklerini kaydetti. Hürmüzlü, SDÜ'nün tüm bu çalışmaları UNESCO Kültürel Mirası Listesi'ne alınması için de projeyi yoğun bir şekilde sürdürdüğünü söyleyerek SDÜ'nün Isparta'ya büyük bir vizyon çizdiğini ifade etti. Zira yakın gelecekte Isparta'da ''SOKÜM Evi- Sokağı- Müzesi'' oluşturabileceğini sözlerine ekledi.

-Herkese açık kaynaklar:

Web: http://ispartakulturelmiras.sdu.edu.tr

Twitter:/Isparta_SOKUM

Facebook:/isparta.sokum

İnstagram:/ispartasokum

Elektronik Posta: ispartakulturelmiras@gmail.com

Yayın Tarihi: 9.4.2018
Okunma Sayısı: 6171
Yayınlayan: SDÜ Basın
Yukarı çık