Süleyman Demirel Üniversitesi

Kariyer Zirvesinin En Önemli Basamağı "Kendini Geliştirmek"

Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri ve Kalite Topluluğu, “EVEREST’18” etkinliği ile geleceğimiz gençlerimizi, Piksel Akademi, Özgörkey Otomotiv, webtures, HepsiRobot.com gibi iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile buluşturdu.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Topluluk Akademik Danışmanı Araştırma Görevlisi Fatma Gümüş, “Endüstri”, “Verimlilik”, “Rekabet” ve “Strateji” kelimelerinin baş harflerinden ilham alarak etkinliklerine “Everest” ismini verdiklerini belirterek “İleride kendi Everest’inize ulaşmanız için bulunduğunuz endüstriye hâkim olmanız, verimliliği arttırmanız önemli. Sizinle birlikte aynı Everest’e ulaşmak isteyenler olacak rekabet etmek zorunda kalacaksınız, rekabeti kendi hedefleriniz için en doğru şekilde aşmanız gerekecek.” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi ise kalite kavramının her geçen gün daha da ön plana çıktığını dile getirerek kaliteyi arttırmak amacıyla fakülte olarak yaptıkları çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız da öğrencilerin sektör temsilcileriyle bir araya geldiği bu tür etkinliklere önem verdiklerini belirterek iki gün sürecek “EVEREST’18”in verimli geçmesini diledi.

WEBTURES Ajans CEO’su Kaan Gülten, kariyer yolculuğu hakkında bilgi vererek “İş yerlerinde iki tip insan vardır; birincisi yeni bir fikir sunduğunda sana verilen işi yap, sorma, sorgulama der, ikincisi ise fikri beğenmese bile süper düşünmüşsün, tebrik ederim ama şuan bunu yapamayız’ der.” dedi. Teknoloji devlerinin büyüme stratejilerinden örnekler veren Gülten, sosyal medya kanallarının zirveye ulaşma sebebinin çok iyi stratejiler uygulaması olduğuna dikkat çekerek bu kanalların büyüyene kadar hiç reklam almadığını sırf insanlara alışkanlık kazandırabilmek için 3- 4 yıl boyunca bütün maliyetlerini kendi ceplerinden karşıladığına değindi.  “Dünyanın en zor şeyi alışkanlık kazandırmaktır, diğer en zor şey ise o alışkanlığı bıraktırmaktır. Zirvedeki şirketler bu stratejiyi kullanmış şirketlerdir” diyen Gülten, öğrencilere, “hep daha iyi şeyler düşünün”, “daha iyisini yapmaya çalışın”, “girişimci ruha sahip olun”, “kendinizi sürekli geliştirin” diye tavsiyelerde bulundu.

Piksel Akademi Kurucusu Emrah Kozan ise hayal kurmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında “Bilgi sizi bir yere kadar götürür gerisini siz hayal gücünüzle aşarsınız. Z kuşağı olarak adlandırılan yeni neslin 7- 8 yaşında algoritma öğrenmesi, her şeyi merak ediyor, hayal güçlerinin çok geniş olması gerekiyor.” diye konuştu.

Özgörkey Grup Şirketlerinde It Direktörü, İcra Kurulu Üyesi ve BMW-Otomotiv Genel Müdürü Toygun Tunçer, Dünya’daki yeni ulaşım araçlarının gelişimleri ve ulaşım alanlarında uzman firmaların stratejilerine değinerek geleceğin gelişmesine yardımcı olan bu firmaların “Başarı çalışanlara aittir, herhangi bir başarısızlık ise şahıslara aittir” düşüncesini benimsediği belirtti.

Ciddi gelişmelerin yaşandığı, çok garip bir dünyanın içerisinde yer almaya başladığımızı söylen Tuncer, mezun olacak bireylerin iyi firmalarda başlangıç yapması gerektiğini: “Kurumsal ve kaliteli firmalarda çalışın. Gerekirse 4-5 yıl bu firmalarda çaycılık yapın, fakat her şeyi çok iyi gözlemleyin ve kendinizi en iyi şekilde geliştirin.” sözleri ile ifade etti. Yurt dışına gitmeyi düşünen kişiler için ise önemli olanın yurt dışına gittikten sonra geri dönüp “ülkemiz için bilim, teknoloji üretmek” olduğuna vurgu yaptı.

Toygun Tunçer, bütün bu gelişmeler karşısında, bireylerin ileriye dönük nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Sizin düşünmeniz gereken, bu sistemin içerisinde nasıl yer alabileceğiniz olmalı. Kendinizi geliştirebilmek adına detayları algılayarak kaliteli eserleri okuyun, izleyin ve insanlarla sağlıklı iletişim kurun. Her şeyi farklı yapmanız, diğer insanlardan farklılaşmanız lazım. Dünya bu kadar gelişim içerisindeyken; klişelerden uzak durmanız gerekiyor.

Endüstri ve Kalite Topluluğu tarafından düzenlenen “Hedef”  temalı EVEREST’18 Programı ikinci gününde de mühendis adayı öğrenciler ile alanında başarılı kişileri bir araya getirdi.

İkinci günün ilk konuğu HepsiRobot.com Kurucusu Ali Tan Şerbetçi, mezun olduktan sonra ilk olarak aile mesleği olan pazarlama ile uğraştığını dile getirerek “Bu işte öğrendiğim en büyük şey çok farklı insanlarla iyi ilişkiler kurabiliyor olduğumu görmemdi. İnsan ilişkilerinin nasıl geliştiği, satışın nasıl gerçekleştirildiğini öğrendim.” diyerek kariyer yolcuğu hakkında bilgi verdi.

Geçmişte yaptığı işlerin hedeflerinin birbirinden çok farklı ama temel amacının aynı olduğuna dikkat çeken Şerbetçi öğrencilere “Ne yaparsan yap “aşk” ile yap. Hangi bölümde olduğunun önemi yok, herkese iş var aslında.  Önemli olan aradan sıyrılmak. Severek yaratmak ve yaratacağınız işi severek yapmak olmalı” tavsiyelerinde bulundu.

Etkinlik kapsamında öğrencilerle buluşan Spika Teknoloji Mekatronik Yüksek Mühendisi Şafak Güzel ise gelişen dünyada, gelişmeleri tek yönlü görmememiz gerektiğini eğer tek yönlü görürsek gelişemeyeceğimizi söyledi. Güzel konuşmasının devamında “Ben mekatronik mühendisiyim fakat katı modelleme, devre tasarımı ve yazılım geliştirme alanlarında da kendimi geliştirdim. Adalet bölümünde okudum. Ayrıca alanımda yüksek lisans yaptım. İleride de doktora yapmayı hedefliyorum. Çünkü kendimi geliştirmeyi seviyorum. Sizlerde kendinizin farkında olun ve farklı alanlara yönelin kendinizi çok yönlü olarak geliştirin.” dedi.

Hedef ve potansiyeli olan kadın girişimcilere ulaşmak ve onların hayallerine de yön vermek amacıyla etkinlik kapsamında öğrencilere buluşan Turkcell’in gerçekleştirdiği “Geleceği Yazan Kadınlar” yarışmasında “Otizmo” adlı projesiyle birinci olan Gökçe Demir “ Ben 22 yaşında üniversiteden yeni mezun olmuş ama hayalleri ve hedefleri olan biriyim. Üniversite yıllarında herkes gibi birçok seçenekle karşı karşıya kalan biriyim bende. Fakat benim hedeflerim ve çalışma azmim vardı. Birçok alanda ve birçok yerde çalıştım. Üniversite yıllarımdayken kendimi geliştirdim. Microsoft’ta çalıştım. Burada çalıştığım süre boyunca kendimi fark ettim. Neyi sevip neyi sevmediğimi ve neler yapabileceğimin farkına vardım ve adım adım ilerledim bu yolda. Ve başarılı oldum şuan kendi şirketimi açmak için çalışıyorum. Sizlerde bunları yapabilirsiniz. Yeter ki kendinize inanın ve çalışın bir de kolay vazgeçmeyin” dedi.

Everest’18 kapsamında öğrencilerle buluşan bir diğer isim ise Kişisel ve Kurumsal Gelişim Eğitmeni Funda Durmaz oldu. Funda Durmaz “Hepimiz hayatımızda başarısızlıklar yaşıyoruz. Fakat en iyi dersi de bu başarısızlıklardan çıkarıyoruz. Başarısız başarılı yoktur. Başarılı olmak için hayalleriniz olmalı hayaller hedefleri tetikler. Hedefler ise başarıları getirir.” İfadelerini kullanarak öğrencilere özgüven, özgüven eksikliğine neden olan durumlar hakkında da bilgiler verdi.

Katılımcılara etkinlik sonunda teşekkür belgesi verildi.

 

 

Yayın Tarihi: 29.12.2017
Okunma Sayısı: 2384
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık