Süleyman Demirel Üniversitesi

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hazıroğlu ile “Katılım Felsefesi ve Katılım Bankacılığı” Üzerine

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “Katılım Felsefesi ve Katılım Bankacılığı” isimli bir konferans düzenledi.

 İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu öğrencilerle buluştu. Hazıroğlu, katılım felsefesi, katılım bankacılığı konularında bilgiler verdi

Ağırlıklı olarak bankada çalışmasına rağmen son 5- 6 yıldır bankacılığın felsefe ve toplum boyutuyla da ilgilendiğini belirten Temel Hazıroğlu “Bugün çağdaş dünya insanı toplumu farklı boyutlarda ele almakta, farklı yerlere getirmekte ve dönüştürmektedir. İnsan doğasından uzaklaştırılıp metalaştırılmaktadır. Dünya mülke çevrilip kapatılmaktadır. Ayrıca materyalist iktisat insanı acizleştirip, arz tarafından kaynağa, talep tarafından tüketiciye dönüştürmektedir.” diyerek insanlığın yeni bir söyleme ve yarını yeniden inşa etmeye ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Yeni söz, anlayış ve inşanın temelinde insana, topluma ve eşyaya insanca bir anlayış getirmek gerektiğini vurgulayan Hazıroğlu “Günümüzde modern iktisat anlayışına göre modern dünya insanı tamamen ve bireysel menfaatine yönelik hedefleri olan bir fert olarak tasavvur edilmektedir. Bu anlayışa göre bireyler sadece kendi menfaatlerini maksimize etme hedefi yaşamaktadırlar. Modern iktisat insanı kaynağa, metaya dönüştürmüştür.” dedi.

Öğrencilere iktisat, ekonomi ve yeni kavramsallaştırma hakkında bilgiler veren Hazıroğlu şunları kaydetti: “İktisatta bir gayeye yönelme vardır. Amaçlılık, ölçü ve ölçücülük sosyal ve iktisadi kavrayışın temel unsurlarıdır. İktisat işin felsefesi, teorisidir. Ekonomi işin pratiği, uygulamasıdır.”

Katılım felsefesinin altı ilkeyi temel aldığını ifade eden Temel Hazıroğlu “Tevhid ilkesi, adalet ilkesi, mizan ilkesi, ahlak, toplum ilkesi ve emek ilkesi katılım felsefesini oluşturur. Katılım bankacılığı da faizsizlik ilkesini temel alır” ifadelerini kullandı.

Hazıroğlu, katılımcılara sermaye ve faiz durumu, faizsiz- finansman çeşitleri, katılım bankacılığı sistemi, fon toplama yöntemi, fon kullandırma yöntemi, kurumsal ve bireysel finans desteği süreçleri, kar ve zarar ortaklığı süreci hakkında bilgiler verdi.

Hazıroğlu ile beraberindekiler, konferans öncesinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkıçı'yı makamında ziyaret etti.

Yayın Tarihi: 18.12.2017
Okunma Sayısı: 1203
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Yukarı çık