Süleyman Demirel Üniversitesi

''CE'' ve ''TSE'' Belgesi Olmayan Ucuz, Kalitesiz Kırtasiye Malzemeleri Kanserojen İçerir

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk Sağlığı ve Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Sandal, 2017- 2018 Eğitim- Öğretim Dönemi öncesi aileleri kırtasiye malzemeleri konusunda uyardı. İçeriği ve nerede imalâtı gerçekleştirildiği belli olmayan kalitesiz kırtasiye malzemelerinin çok ciddi oranda kanserojen içerdiği ve bağımlılık etkisi yarattığının tespit edildiğini söyleyen Doç. Dr. Gonca Sandal, ailelere “Bu ürünlerden uzak durun” mesajı verdi. Doç. Dr. Sandal, kırtasiye malzemeleri alırken ''CE'' ve ''TSE'' Belgesi aranması gerektiğini söyledi.

-Kokulu silginin bağımlılık yapma tehlikesi var

Özellikle göz alıcı, rengârenk, kokulu silgilere dikkat çeken Doç. Dr. Gonca Sandal, bunların alerjiyi artırmasının yanı sıra çocuklarda bağımlılık yaptığının tespit edildiğini belirtti. Sandal, şöyle dedi:

“2017- 2018 Eğitim- Öğretim Dönemi başlıyor. Kırtasiye malzemeleri satışa sunulmaya başlandı. Aileler, ilk ve orta dereceli eğitim- öğretim kurumlarında okuyan çocukları için alışveriş yapmaya başladılar.  Aileler, çocuklar kırtasiye malzemeleri alırken çok dikkatli olmalıdır. Kırtasiye malzemeleri seçerken içeriği belli olmayan, kalite norm ve standartlarını taşımayan, belgesiz ve ucuz iş gücü ile imalâtı yapılan ürünlerden kesinlikle uzak durmalıdır. -''CE'' ve ''TSE'' Belgesi olan ürünler tercih edilmelidir.”

Kokulu, göz alıcı, rengârenk kalemler, silgiler, çeşitli kalem kutuları, yapıştırıcılar, çantaların güvenilir olmadığı takdirde çocukların sağlığını tehlikeye atacağının bilinmesini isteyen SDÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Sandal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rengârenk malzemelerde orijini belli olmayan boyaların kullanıldığını biliyoruz. Bunların çoğunluğunun kanserojen madde içerdiğinin bilinmesi gerekiyor. Özellikle lösemi, lenfoma gibi ciddi kanser türlerini artırdığı bilinmektedir. Yine tutkallarda kullanılan solvent bazlı yapıştırıcılar var. Bunlar da aynı şekilde kanserojendir. Ve alerjik hastalıklara eğilimi artırmaktadır. Alerjik rinit, alerjik deri hastalıkları, astım insidansı sıklığını çocuklarda artırdığı saptanmıştır. Kokulu silgilerin içerisinde kullanılan kokuların da alerjiyi artırmaktan öte yine bağımlılık yapıcı etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.”

-Natural malzeme tercih edin, silgide az renk olmalı

Okul malzemelerinin çok renkli olmaması gerektiğinin altını çizen Sandal, “Natural malzemelerden üretilen kırtasiye malzemeleri seçin. Albenisi olan, çok renkli, kokulu malzemeler çocuklar için tehlikelidir. Ve en önemlisi malzemeyi seçmeden önce mutlaka ''CE'' ve ''TSE'' Belgesi arayın” dedi.

Yayın Tarihi: 11.9.2017
Okunma Sayısı: 2747
Yayınlayan: SDÜ Basın
Yukarı çık