Eldiven Kullanımı Ciddi Yaralanmaları Önlüyor

Piyasada "Spiral" veya "Canavar" olarak da adlandırılan taşlama makinesi, emniyet düzeneği (spiral muhafazası) çıkarılarak ve koruyucu eldiven takmadan kullanıldığında, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyor. Bu tür bir yaralanma sonrasında el işlevlerinde ağır kayıplar yaşanırken, hastalar bazen eski işlerine hiç dönemiyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serpil Savaş, taşlama makinası (spiral) kullanan halkı, çalışırken makinanın emniyet düzeneğini kesinlikle çıkarmama, koruyucu eldiven ve yüz koruyucu kullanma ve makinanın kullanım kılavuzuna uyma konusunda uyardı.

Prof. Dr. Savaş, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalları olarak işbirliği çerçevesinde bugüne kadar bini aşkın el yaralanmalı hastaya hizmet verdiklerini dile getirdi. Savaş, buna bağlı olarak, hastaların yaralanma nedenlerine baktıklarında, iş kazalarının, özellikle de taşlama makinası yaralanmalarının çok fazla sayıda olduğunu gözlemlediklerini dile getirerek halkımızı uyarma ihtiyacı duyduklarını ifade etti ve şu bilgileri aktardı:

Spiral veya Canavar Olarak da Adlandırılıyor

“El yaralanmalı hastalarımızın yaralanma nedenlerine baktığımızda, iş kazalarının, özellikle de taşlama makinesi yaralanmalarının çok fazla sayıda olduğunu gözlemledik. Taşlama makineleri piyasada Spiral veya Canavar olarak da adlandırılmaktadır. Bu makineler taş, metal ve granit gibi en sert malzemeleri kesebilen, çok yüksek devirlerde çalışan makinalardır. Taşlama makinesi ile yaralanan hastalarda el parmaklarında tamamen kopmalar, el tendonlarında ve sinirlerinde ağır kesikler görmekteyiz. Hastalar bu tip bir yaralanmadan sonra ağır ameliyatlar ve uzun bir rehabilitasyon süreci ile karşı karşıya kalmaktadırlar. El işlevlerinde ağır kayıplar olabilmekte, bazen eski işlerine hiç dönememektedirler. Hastalarımızın yaralanma biçimini sorguladığımızda çalışırken kolaylık açısından makinanın emniyet düzeneğini (spiral muhafazası) çıkardıklarını ve koruyucu eldiven takmadıklarını farkettik. Bu makinelerin koruyucu düzeneği çıkarıldığında makinenin ucunda yer alan ve çok yüksek hızla dönen disk yerinden fırlamakta ve değdiği yerlerde büyük kesiklere neden olmaktadır. İş kazaları gerekli emniyet kurallarına uyulduğu takdirde büyük ölçüde önlenebilen kazalardır. Bu nedenle halkımızı taşlama makinesi (spiral) ile çalışırken makinenin emniyet düzeneğini kesinlikle çıkarmamaları, koruyucu eldiven ve yüz koruyucusu kullanmaları ve makinenin kullanım kılavuzuna uymaları konusunda uyarıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04.04.2017
Okunma Sayısı: 3076
Yayınlayan: SDÜ Basın
Bu İçeriği Paylaş!