Sağlık Ordusunun Neferleri Tıp Bayramını Kutladı

İnsan yaşamını her şeyin üstünde tutan ve kendini insanlığa adayan hekimlerin, sağlık çalışanlarının “14 Mart Tıp Bayramı ”, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi, Isparta Burdur Tabip Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını, Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Musa Bacaksız yaptı. Hekimlerin daha iyi çalışma koşulları ve özlük haklarına sahip olması gerektiğine vurgu yapan Bacaksız, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutladı.

14 Mart’ı, Türk topraklarında bilimin yeniden yükselişi, İbn-i Sinaların, Şanızade Ataullahların, Sabuncuoğlu Şerafeddinlerin yeniden doğuşu olarak tanımlayan Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Mevlüt Kürşat Gürdal, Türk hekimlerinin kutsal bir görevi icra ettiklerini söyledi.

Ülkemizde sağlık alanında ciddi mesafeler kat edildiğini dile getirerek ilimizde sunulan sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, “Özünde karşılıksız hizmet ve fedakârlık olan mesleklerin başında şüphesiz hekimlik gelir. Bu kutsal, onurlu, saygın mesleği seçen ve kendini insanlığa adayan tüm doktorlarımıza, yurdumuzda ve çeşitli ülkelerde yapmış oldukları başarılı çalışmalarla tıp bilimine katkıda bulunan, tıp bilimini yönlendiren, gelişmelere öncülük eden, bilgi ve tecrübe sahibi hocalarımıza ve sağlık personelimize şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil ise hekimlerin temeli insan sevgisi, önceliği insan sağlığı olan bir mesleği icra ettiklerini vurgulayarak “14 Martlarda hekimlerin kendi mesleklerinin değerini yaşamaları, dayanışma içerisinde olmaları ve mesleklerinden duydukları sevinci paylaşmaları beklenir. Hekimlik mesleği devleti ve milleti ayakta tutan sağlık sisteminin temel unsurlarından birisidir. Günümüzde tıp bilimi hızla ilerlemekte, sağlık sektöründe hizmet vermekte olanlar, bilimin ışığında kendimizi yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi. Yorgancıgil konuşmasını, Tıp Fakültesinde bu yıl eğitime başlayan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak sonlandırdı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan, dün yaşanan terör olaylarından duydukları üzüntüyü dile getirerek başladığı konuşmasında tıbbın zor bir sanat olduğunu; bu mesleği icra edenlerin yeniliklere açık, donanımlı bireyler olması gerektiğini söyledi.

Doktorluk mesleğinin öneminden bahseden Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu da “Doktorluk yaparken insan bilimini de anlamak gerekiyor. Hastalarımızın öncelikle ruh halini iyi bilmeli, ilk olarak psikolojisini iyileştirmeliyiz. SDÜ öğrencilerinin bu bilinçle yetiştiğini görüyor ve hepinizin tıp bayramını kutluyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından meslekte 30 ve 40. Yılını dolduranlara plaket verildi, akademik alanda yükselme yaşayan akademisyenlere de binişleri giydirildi.

Tören, mesleğe ilk adımlarını atan öğrencilerin beyaz önlüklerini giymeleriyle sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 14.03.2016
Okunma Sayısı: 2733
Yayınlayan: SDÜ Basın
Bu İçeriği Paylaş!