Rektör Çarıkçı’nın İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. Yıl Dönümü Mesajı

Topraklarımız, yüzyıllardır bitmeyen savaşlar, kavgalar ve yokluklar içinde var olma mücadelesi veren bir avuç vatanperverin çırpınışlarına şahit olmuştur. İşte İstiklal Marşı'nın şairi de bu vatanperverlerden biridir. Onun kaleme aldığı şiir de o vatanperverlerin ruh halini yansıtır.

Zor günlerde milletimizin sesi olan İstiklal Marşı’nı yazan, o dönemde Burdur milletvekilliği görevini de yürüten Mehmet Akif, sadece bir şair, bir edebiyatçı değil;  kendini milletinin bağımsızlığına ve istiklaline adamış düşünce adamı, hayatı vatanı için mücadeleyle geçmiş, Anadolu'yu karış karış dolaşarak Milli Mücadele’nin tohumlarını da atmış bir aksiyon adamıdır. Akif’in kaleminde hayat bulan İstiklal Marşı, yurdun her yanına dağılan, ülkenin kırık dökük her köşesinde dalga dalga yankılanan, milletimizin özgürlük umudunu yeşerterek ilham kaynağımız haline gelen bir eserdir.

Akif'in müstesna kişiliğiyle, milletimizin bağımsızlık mücadelesindeki azim ve kararlılığını aynı potada birleştiren İstiklal Marşı'nın her mısrası, söz ve mana mimarisinin eşsiz örnekleriyle doludur. İstiklal Marşı, bizim için sadece mili marş değildir. Aynı zamanda unutmamamız gereken bir mücadelenin destansı tarifidir. Taşıdığı ruh, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için göstermemiz gereken özveriyi anlatır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Süleyman Demirel Üniversitesi olarak bağımsızlık tutkumuzun, vatan şairimiz Mehmet Akif'in kaleminde eşsiz bir şahesere dönüştüğü İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümünü ilk günkü heyecanla kutluyoruz.  Akif'in, "Allah bir daha bu millete bir “İstiklal Marşı” yazdırmasın" sözlerine içtenlikle katılıyor; bu vesile ile vatan uğruna şehit düşmüş tüm canlarımıza Allah’tan rahmet; gazilerimize de minnet ve şükran duyuyoruz.

 

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12.03.2016
Okunma Sayısı: 1649
Yayınlayan: SDÜ Basın
Bu İçeriği Paylaş!