"Tarım Eğitimi"nin 170. Yıl Dönümü SDÜ'de Kutlandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Eğitiminin 170. Yılını “Tarım Bayramı” adlı etkinlikle kutladı.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, Aysu Akgün şefliğinde Isparta Polifonik Korolar Derneği Amatör Yetişkinler Çok Sesli Korosu tarafından sunulan müzik dinletisiyle başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi ve Tarım Kulübü Başkanı Muhammed Ali Kıyak, SDÜ’nün tarım eğitimi açısından uygulama alanı geniş bir üniversite olduğunu dile getirerek Fakülte öğrencileri ve Kulüp üyeleri ile gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Tarım ve hayvancılığın hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, “İklimi, zengin bitki örtüsüyle eşsiz zenginliklere sahip Ülkemizde yaşayan tüm bireyler, tarım ve hayvancılık sektörünün farkına varmalı, çiftçilerimiz siz değerli akademisyenlerimizin çalışmalarıyla daha da bilinçlendirilmeli ve modern tarım uygulamalarına geçilmeli.” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Mehmet Kobuk, kuruluşun tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek tarım eğitiminin 170. Yılını kutladı.

Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen ise sürdürülebilir tarımın önemine vurgu yaptığı konuşmasında, iklimin, her geçen gün değiştiğini, kırsalın hızla dönüştüğünü söyleyerek çalışmalarımızı yaparken bu koşulları göz önüne almamız gerektiğine değindi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Türk, 1846 yılında başlayan tarım eğitimin gelişimi hakkında bilgi vererek günümüzde ziraat fakültelerinin ve mühendislerinin yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. Türk, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bundan sonraki süreçte özel sektörün beklentileri de göz önüne alınarak eğitim programları yenilenmeli, yeni açılımlar ve deneyimler paylaşılmalı, ders programları dinamik ve interaktif hale getirilmeli. Ziraat fakültelerinde analitik düşünebilen, uygulamayı teorik bilgiyle pekiştirmiş, çözüm odaklı, dil bilen ziraat mühendisleri yetiştiren eğitim öğretim sisteminin bir an önce uygulanması gerekmektedir.”

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Aktan ise bireylerin hayatında eğitimcilerin önemli bir yeri olduğunu ifade ederek tüm tarımcıların bayramını kutladı.

Açılış konuşmalarının ardından Akademik Biniş ve Plaket Törenine geçildi.

Güncelleme Tarihi: 06.01.2016
Okunma Sayısı: 4364
Yayınlayan: SDÜ Basın
Bu İçeriği Paylaş!