Adalet Mesleğinin Belleği SDÜ’de Kayıt Altına Alındı

Süleyman Demirel Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu, “geçmiş ile günümüz arasında köprü kurmak”, “kültürel mirası yaşatmak”, “eski gündelik meslek pratiklerini yeni kuşaklara tanıtmak” amacıyla “Adalet Meslek Belleği”ni açtı.

Adalet Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen bellek açılış töreninde konuşan Adalet MYO Müdürü Öğr. Gör. Hatice Mesci, meslek müzesi ile mesleki hafızanın tazelenmesini, eğitim ve toplumla bütünleşmeye katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Mesci, “Geçmişten beri yazı makineleri stenolar, daktilolar ve bunların fabrikaları özellikle savaş döneminde ülkeler için kritik öneme sahip olmuştur. Yazı makineleri istihbarat, iletişim, edebiyat gibi birçok alanda kullanılmıştır. Ülkemizde meslek müzeleri çok sınırlı sayıda bulunmaktadır. 1906 yılından başlayarak antika düzeyinde daktilolar, görme engelli braile daktilo, çocuk daktiloları, arapça daktilo, radyolu daktilo gibi birçok daktilonun yanı sıra steno yazı makineleri, teksir makineleri, mesleki objeler, mesleki kıyafetler ile eğitim kitapları yer almaktadır. Bu bellekte farklı ülkelerin klavye düzenini de görmek mümkündür.” dedi.

Adalet Meslek Belleği’nde 100’ün üzerinde parça sergilendiğini kaydeden Öğr. Gör. Mesci, bölgemizde ve ilimizde tek olma özelliği taşıyan belleğin açılmasına katkı sağlayan SDÜ yönetimine, personeline ve gönüllülere teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı. 

Açış konuşmalarının ardından Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Doç. Dr. Aydın Turhan ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, Adalet Meslek Belleği’nin açılışını yaptı.

Ayrıca Adalet Meslek Yüksekokulu bahçesine Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümü kapsamında gül bahçesi oluşturuldu. Bahçeye yüz adet gül fidanı dikildi.

 

Güncelleme Tarihi: 30.05.2024
Okunma Sayısı: 334
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!