Prof. Dr. Akkaya'dan Alerji ve Astım Hastalarına İlkbahar Uyarısı

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akkaya, ilkbahar mevsiminde doğanın canlanmasıyla birlikte havada polen etkisinin görülmeye başladığını belirterek ilkbaharın alerjisi olan hastaların şikayetlerinin en yoğun şekilde yaşandığı mevsim olduğunu söyledi.

Isparta ve Göller Bölgesinin ot, çimen, arpa, buğday, yulaf ve ağaç polenleri yönünden çok zengin bir tarım havzası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Akkaya, şunları kaydetti: “İlkbaharda polenlerin oluşumu ve yayılımı belirgin artış göstermektedir. Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde, havada artan polenlerin, insan vücuduna burun, ağız ve deri yoluyla alınması sonucu rahatsızlıklar meydana gelir. İçerisinde bulunduğumuz bahar aylarında astım ve alerji hastalığı olanlar polenin yoğun olduğu günlerde dışarı çıkarken maske ve gözlük kullanabilirler. Özellikle dışarı çıkmak için polenlerin daha az görüldüğü sabah saatlerini tercih edebilirler.”

Polen alerjisinin ilerleyen zamanlarda astıma neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Akkaya, 3 haftadan fazla süren öksürük, nefes darlığı, göğüste ıslık sesiyle birlikte tıkanıklık hissi yaşayanların en kısa sürede bir uzmana başvurması gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Akkaya, “SDÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Astım ve Alerji Polikliniği’nde her türlü testler ve tedaviler yapılmaktadır. Son zamanlarda çıkan astım ve alerji aşıları, yeni ilaçlar polikliniğimizde uygulanmaktadır ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tedavide geç kalınması halinde astım ilerlemekte ve  kronik persistan dediğimiz zor döneme girebilmektedir. Erken tanı ve tedavi uygulanırsa çok iyi neticeler alınmakta olup, SDÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Astım Polikliniğimiz tüm göller bölgesine hizmet vermektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25.03.2024
Okunma Sayısı: 312
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!