"Gençlik Başarı, Anlam ve Mutluluk Araştırması Raporu" Yayımlandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Gençlik Araştırmaları Koordinatörlüğü tarafından gençlerin mutluluk, anlam ve başarı algılarını inceleyen bir rapor yayımlandı. 
 
Koordinatörlük kapsamında Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Prof. Dr. Ali Murat Alparslan, Doç. Dr. Rukiye Çelik, Doç. Dr. Ahmet Günay, Dr. Öğr. Üyesi Seher Yastıoğlu ve Öğr. Gör. Dr. Zafer Haklı tarafından gerçekleştirilen araştırma, 184 farklı üniversiteden 3 bin 385 gence ulaşılarak yapıldı. Araştırmanın bulguları, gençlerin mutluluk ve mutsuzluk kaynaklarını, yaşamlarına anlam katan unsurları ve başarıyı nasıl tanımladıklarını açıklıyor. 
 
Süleyman Demirel Üniversitesince hazırlanan bu çalışma, gençlerin karşılaştıkları zorluklar ve fırsatlar karşısında nasıl bir tutum sergilediklerine dair değerli bilgiler sunarak eğitimciler, politika yapıcılar, aileler ve gençler için önemli içgörüler sağlıyor.
Araştırma ile ilgili açıklamalar yapan proje yürütücüsü Doç. Dr. Rukiye Çelik, araştırmadan öne çıkan bulguları şu şekilde değerlendirdi: “Türkiye'deki Z kuşağı, sosyal ve özgürlükçü karakterleriyle dikkat çekerken, aynı zamanda stres ve anlık tatmin arayışı gibi zıt özellikler gösteriyor. Kendilerini güçlü bir şekilde “sosyal” olarak tanımlayan gençler, sosyal medya ve dijital iletişim sayesinde etkili topluluklar oluşturma ve ağ kurma konusunda oldukça yetenekli. Öte yandan, kişisel özgürlük ve bağımsızlık arzuları, onların sosyal katılım ile bireysel özgürlük arasında dengeli bir çizgi izlemelerine neden oluyor. Gençler, hızlı sonuçlar ve anlık tatmin peşinde koşarken, uzun vadeli planlardan ziyade çabuk çözümlere yöneliyor.”
 
Gençler İçin İdeal İş: Kişisel Gelişim ve Duygusal Tatmin Odaklı
 
Türkiye'deki genç kuşağın iş hayatında kişisel gelişim ve duygusal tatmine öncelik verdiğini dile getiren Doç. Dr. Çelik: “Kendi değerlerine uygun kariyer arayışı içindeler ve işlerini maddi gelirden çok kişisel tatmin ve kendini gerçekleştirme aracı olarak görüyorlar.” dedi.
 
Gençlerin Gözünden Hayat Başarısı: Kişisel Hayalleri Gerçekleştirmek
 
Doç. Dr. Rukiye Çelik şunları söyledi: “Türkiye'deki genç kuşak için başarı, kendini ve kişisel hayallerini gerçekleştirmekten geçiyor. Maddi kazançlardan ziyade içsel tatmin ve mutluluğu öncelikli bulan bu kuşak, hayatlarını kendi değerleri ve tutkuları doğrultusunda şekillendirme peşinde.”
 
Araştırma, Gençlerin Mutluluk ve Mutsuzluk Kaynaklarını Ortaya Koydu
 
“Araştırma, mutlu gençlerin hayatlarına anlam katan unsurların başında mücadele etmek, dürüst yaşamak ve Allah'ın rızasını kazanmak gibi değerlerin geldiğini ortaya koydu. Mutsuz gençlerin hayat anlam kaynakları ise daha çok maddi kazanç ve başarılı bir kariyer olarak belirlendi.” Diyen Doç. Dr. Çelik, bu bulgular sonucunda gençler arasında mutluluk ve anlam arayışı konusunda belirgin bir farklılık olduğunu söyledi. 
 
Aile Odaklı Gençler Daha Mutlu
 
Mutlu bir evlilik yapma, çocuk sahibi olma ve onları iyi yerleştirme hedeflerine odaklanan gençlerin bireysel başarılar ve maddi kazanç gibi hedefler peşinde koşanlardan daha mutlu olduğunu kaydeden Doç. Dr. Çelik, “Araştırma sonuçları, yaklaşık yüzde 70 oranında, aile kurmayı ve çocuk yerleştirmeyi hayatlarının en büyük başarısı olarak gören gençlerin, aile bağlarının gücüne ve önemine büyük değer verdiğini gösteriyor. Buna karşılık, sadece kişisel başarı ve değerlere önem veren gençlerin mutluluk seviyeleri daha düşük çıkıyor. Bu bulgular, aile değerlerinin ve bağlarının gençlerin haya6ndaki mutluluk üzerindeki önemli etkisini vurguluyor. Kariyerlerinde rol modelleri izlemeyi, çok okumayı ve odaklanmayı önemseyen gençlerin, takdir ve ün gibi dışsal faktörlere önem verenlere göre daha mutlu olduğunu gösteriyor. Bu, mutluluğun ve kariyer başarısının, kişisel tutkuları ve hedefleri takip etmekten gerçeğini ortaya koyuyor.” diye konuştu.
 
Detaylı bilgi almak için tıklayınız
 
Güncelleme Tarihi: 22.03.2024
Okunma Sayısı: 601
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!