“Akdeniz Bölgesi'nden Tarımsal Yan Ürünler ve Doğal Antimikrobiyaller İçeren Sürdürülebilir ve Yenilikçi Gıda Ambalajı (SuN4Med)” Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ece Söğüt ve Dr. Öğr. Üyesi Ebru Aydın tarafından geliştirilen “Akdeniz Bölgesi'nden Tarımsal Yan Ürünler ve Doğal Antimikrobiyaller İçeren Sürdürülebilir ve Yenilikçi Gıda Ambalajı (SuN4Med)” isimli proje desteklenmeye hak kazandı. 
 
Çok ortaklı uluslararası projelerin desteklendiği Akdeniz Bölgesinde Araştırma ve İnovasyon İçin Ortaklık (Partnership for Research and Innovation in the Mediterranean Area - PRIMA)  Programı kapsamındaki SuN4Med projesi, gıdaların raf ömrünü uzatmayı, gıda israfını/kaybını azaltmayı ve biyolojik olarak parçalanabilir, antimikrobiyal gıda ambalajı ve kaplama materyalleri geliştirerek gıda güvenliğini artırmayı amaçlıyor. Bu amaçlara ise döngüsel ekonomi (tarım-endüstri atıklarının değerlendirilmesi) ve sürdürülebilir kimya (eko-çözücülerin ve düşük enerji yatırımlarının kullanımı) yaklaşımlarıyla ulaşmayı planlıyor. Elde edilen biyokompozitlerin yeni nesil gıda ambalajlarında çok yönlü amaçlarla kullanımı bekleniyor. Projede; İspanya, Fransa, Tunus ve Fas’dan araştırma grupları ile farklı endüstriyel sektör grupları yer almakta olup uluslararası bir araştırma grubuyla çalışmalar yürütülecek.
Güncelleme Tarihi: 17.01.2024
Okunma Sayısı: 369
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!