SDÜ Öğrencilerine Bilinçaltı Semineri

Süleyman Demirel Üniversitesi Ekonomi Yönetim Topluluğu tarafından “Mindful Zihin Yapısı ile Bilinçaltını Başarıya Kodla” konulu bir konferans düzenlendi. 
 
SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonunda gerçekleştirilen semineri, Uzman Aile Danışmanı Elif Bilgili verdi. Müzik eşliğinde çeşitli egzersizler ile öğrencilere hayal kurdurtan Bilgili, bilinçaltının gücü hakkında bilgiler verdi. Bilinçaltının istem dışı yapılan davranışlar bütünü olduğunu dile getiren Bilgili: “Konuşma, karar verme, sorun çözme gibi durumlar bilinç tarafından yapılır. Bilinçaltı ise yaratma, hayal etme, hafızanın saklanması, irade, özgüven veya aşık olma gibi insanların toplam davranışları içinde yüksek bir orana sahiptir. Kişilerin düşünmeden yaptıkları her şey bilinçaltını ifade eder ve bilinçten herhangi bir komut gelmediği sürece tüm davranışlar bilinçaltı tarafından yönlendirilir. Özellikle 0-6 yaş döneminde oluşur , %87-95 oranında yaşam etkiler.” dedi.  
 
İnsanların da sıvılar gibi dış etkenlerden olumlu veya olumsuz etkilenebildiğini aktaran Bilgili, Su Molekülleri Çalışmasına değinerek “Su moleküllerini ikiye ayırıp bir gruba güzel sözler, diğer gruba da kötü sözler söylüyorlar. Deney sonucunda bakıyorlar ki bir grubun molekül yapısı çok daha kristalize olmuş ve tadı da daha tatlı olmuşken, diğer grubun molekül yapısı bozulmuş tadı da daha acı olmuştur. İnsanında vücudunun yüzde 70’i sudur.” dedi. 
 
Yaşanılan olayların her bireye farklı tecrübeler kazandırdığını vurgulayan Bilgili, “Acısı, travması olmayan hiç kimse yoktur. Herkesin yaşadığı bazı olaylar vardır. Bunlar aslında insanın güçlenmesini sağlayan olaylardır.” diye konuştu. Ne yediğimizin farkında olduğumuz bilinçli beslenme şekli anlamına gelen Mindful beslenmeden bahseden Bilgili, yemek yerken besinin tadını hissederek yiyin, göreceksiniz ki daha çok lezzet alacak ve vücutta emilen besin değeri de artacak.” dedi. 
 
Konferans sonunda Uzman Aile Danışmanı Elif Bilgili’ye plaket takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023
Okunma Sayısı: 498
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!