SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Bir İlke Daha İmza Attı

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ülke çapında öncü bir rol üstlenerek, “Süleyman Demirel Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi” adıyla düzenlenen daimi ruhsatını aldı.

Isparta ve çevre illere kurulduğu günden bu yana nitelikli ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi, 2013 yılında yenilenen ağız ve diş sağlığı merkezi ruhsatının ardından 2014 yılında 1 ameliyathane, 8 yatak kapasiteli yataklı servisin hizmete girmesi ile hizmet kapasitesi ve çeşitliliğini arttırdı. Ülkemizde bu alanda duyulan ihtiyacın boyutlarının görüldüğünü belirten Fakülte Dekanı Prof. Dr. Murat Maden, “2019 yılında Kalkınma Bakanlığının desteği ve Prof. Dr. Timuçin Baykul’un özverili çalışmaları ile Türkiye’nin ilk Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin inşası başladık. 3 tam teşekküllü ameliyathane, 2 sedasyon ünitesi ve 27 yataklı servise sahip hastanemiz 2020 yılının Mart ayında faaliyetlerine başladı. 2020 yılında hizmete giren fakat Pandemi şartları nedeniyle 2022 yılının ekim ayında resmi açılışı yapılan Prof. Dr. Timuçin Baykul Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile birlikte Fakültemizin ağız ve diş sağlığı merkezi ruhsatının yenilenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’na 2020 yılında başvuru yapılmış, mevcut başvuru 2022 yılı Ağustos ayında ‘’Üniversite Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’’ şeklinde revize edilmiştir.” dedi.

Dokuz aylık süreçte Fakültenin 2019 yılında yayınlanan kamu hastaneleri ruhsatlandırma yönetmeliğinde belirtilen standartlara kavuşması için Sağlık Bakanlığı, Isparta İl Sağlık Müdürlüğü, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü Yapı işleri ve Teknik Daire Başkanlığı ve Fakülte Dekanlığınca yoğun bir çalışma gerçekleştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Maden, şunları söyledi: “Fakültemiz 2023 yılı Mart ayında 15 kişiden oluşan bir komisyonun denetiminin ardından daimi ruhsat almaya hak kazandı.  Türkiye’nin ilk Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini bünyesinde barındıran Fakültemiz, Üniversite Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ruhsatı alarak ülkemizde faaliyet gösteren diş hekimliği fakülteleri arasında öncü bir rol üstlenmiş olup, sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmak üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.”

Daimi hastane ruhsatı, SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinde gerçekleştirilen “Akreditasyon Belgesi” takdim töreninin ardından Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu tarafından Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Maden, SDÜ Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Müge Çına, Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cihan Varol ve Hastane Müdürü Gül Emine Şener’e teslim edildi.

Güncelleme Tarihi: 16.05.2023
Okunma Sayısı: 1114
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!