Diş Hekimliği Fakültesi Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni Yapıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi akreditasyon belgesi takdim töreni gerçekleştirildi.

Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, dekanlar, kamu ve özel sektör kurum temsilcileri, çok sayıda akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Törenin açış konuşmasını Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı ve Birim Kalite ve Akreditasyon Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Erdal Eroğlu yaptı. Akreditasyon sürecinin hem bireysel hem de kurumsal olarak kendilerine katkıda bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, “Bu süreçte birbirimizi eleştirmeyi öğrendik. Tüm personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte, yaygın bir etkiyle bunu başardık. Süreç içerisinde çok yakın ilişkiler kurduk. Üniversitemizin farklı birimlerinden yardımlar da aldık. Akreditasyon sürecini hep birlikte gerçekleştirdik. Önemli olan bu süreçte beraber üretme ve çalışma kültürünün verdiği keyif. Başlayacaksınız, fark edeceksiniz, eleştireceksiniz ve harekete geçeceksiniz.” dedi.

“SDÜ Olarak Türkiye’nin En Büyük Diş Hekimliği Fakültelerinden Biriyiz”

Fakülte tarihçesi ve akreditasyon süreci hakkında bilgiler veren Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Birim Kalite ve Akreditasyon Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Bulem Üreyen Kaya, 1995 yılında 2 öğretim üyesi, 31 öğrenci ve 7 ünit ile kurulan SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinin bugün dört bloktan oluşan 24 bin 500 metrekare alanı ile Türkiye’nin en büyük diş hekimliği fakültelerinden bir tanesi olduğunu söyledi. 70 binin üzerinde hastaya hizmet veren Prof. Dr. Timuçin Baykul Engelsiz Ağız ve Diş Hastanesinin sahip olduğu “Erişebilirlik Bayrağı” ile “Mekânda Erişebilirlik Ödülü-Turuncu Bayrak”tan bahsetti.

“Türkiye’de Akredite Olmaya Hak Kazanan 4’üncü Fakülteyiz”

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan “Sağlıkta Kalite Değerlendirmesi” sonucunda 91,36 puan alarak kalitesini tescillediğini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, akreditasyon süreci ile ilgili şunları söyledi: “Bu süreç bizi birbirimize daha da yaklaştırdı. Öğrencilerimiz, iç ve dış paydaşlarımızla çok fazla toplantı gerçekleştirdik. Yoğun ve özverili çalışma sonucunda Diş Hekimliği Eğitimi Programları Akreditasyon Derneği (DEPAD) tarafından Türkiye’de akredite olmaya hak kazanan 4’üncü fakülte olduk.”

“Kalitemizi Tescilledik”

Diş Hekimliği Fakültesi ile Tıp Fakültesinin kalite süreçlerini en iyi şekilde uygulayan ve benimseyen iki fakülte olduğunu belirten Fakülte Dekanı Prof. Dr. Murat Maden ise yaptığı konuşmada: “Diş Hekimliği Fakültesi ile Tıp Fakültesi hem akreditasyon hem de kalite süreçlerini yürüttü. Üç önemli süreç vardı. Bunlar; Sağlık Bakanlığının oluşturduğu “Sağlıkta Kalite Sistemi”, YÖKAK’ın oluşturduğu “YÖK Kalite Sistemi” ile diş hekimliği eğitim kalitesini belirleyen DEPAD’ın oluşturduğu “Akreditasyon Sistemi”. Bu üçünden de alnımızın akıyla çıktık. Ne mutlu ki bugün uzun ve yoğun emeğin kutlamalarını gerçekleştirebiliyoruz. Türkiye’de eğitimi akredite olmuş 4’üncü Diş Hekimliği Fakültesiyiz. Fakat Akreditasyon Raporuna göre Türkiye’de şu ana kadar akredite olan fakülteler arasında iyi örnek teşkil eden, uygulamaların sayısı en yüksek olan fakülte biziz. Genelde üç-dört iyi örnek sergilemek iyi sayılır. Bizim sekiz adet iyi örnek uygulamamız yer alıyor. Bu da bizim işimizi hakkıyla yaptığımızı gösteriyor.”

“Dezavantajları Avantajlara Çeviriyoruz”

Sözlerine akreditasyon ve kalite süreçleri boyunca emek veren akademik-idari personele teşekkür ederek başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, öğrencilerin de en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söyledi. SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinin Türkiye’nin en özel fakültelerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çarıkçı, şunları kaydetti: “Bir taşra üniversitesi olarak iddialı işler yapmaya çalışıyoruz. Dezavantajları avantajlara çeviriyoruz. Mezunlarımız, kaliteli eğitim aldıklarını her fırsatta dile getiriyor. Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşımız tedavi için bize geliyor. Eğitim ve hizmet kalitemizin yanı sıra araştırma kalitemiz de var. Bunları konuşurken de değerli merhum hocamız Prof. Dr. Timuçin Baykul’u saygıyla anıyoruz. Timuçin, çok çalışkan, mesleğine ve öğrencilerine düşkün, vatanına aşık bir insandı. Konuştuğumuz birçok konu onun sayesinde başarıldı. Kendisine rahmet diliyorum.”

“SDÜ Şehre Değer Katıyor”

Isparta’daki gelişmelerin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, illerin sadece sanayi ile değil eğitim, sağlık, turizm gibi faktörlerle de gelişebileceğini belirterek SDÜ’nün eğitimin yanı sıra sağlıkta da söz sahibi olduğunu söyledi. SDÜ’nün şehre değer kattığını ve Isparta’yı ön plana çıkardığını vurgulayan Başdeğirmen, “Bu başarıları elde etmek kolay değil, bir emek işi. Yıllarca hemşerilerimiz çevre illere diş tedavisi için gidiyordu. Şimdi diğer illerdekiler buraya geliyor. Buradaki başarı sizlerin.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı; Prof. Dr. Murat Maden, Prof. Dr. Bulem Üreyen Kaya, Prof. Dr. Zuhal Yetinay ile Fakülte Sekreteri ve Hastane Müdürü Gül Emine Şener’e “Akreditasyon Belgesi”ni takdim etti.

Ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu; Prof. Dr. Murat Maden, Doç. Dr. Müge Çına, Dr. Öğr. Üyesi Cihan Varol, Hastane Müdürü Gül Emine Şener’e “Ruhsat Belgesi”ni verdi.

Tören, akreditasyon ve kalite süreçlerinde emeği geçenlere verilen teşekkür belgesi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 12.05.2023
Okunma Sayısı: 1525
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!