SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Akredite Edildi

Yetiştirdiği nitelikli diş hekimlerini ülkemizin sağlık ordusu ile buluşturan Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, akreditasyon belgesi almaya layık görüldü. “Diş hekimliği mesleğinin kalitesini yükseltmek” amacıyla diş hekimliği fakültelerinde verilen eğitim programının kalitesini iyileştiren ve belli standartlara kavuşturan Diş Hekimliği Eğitimi Programları Akreditasyon Derneği (DEPAD) tarafından Türkiye’de akredite olmaya hak kazanan 4’üncü diş hekimliği fakültesi oldu.

Akreditasyon sürecinin yoğun bir hazırlık dönemi gerektirdiğini belirten SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Maden, sürece ilişkin şunları söyledi: “Fakültemizin akreditasyon serüveni, 2020 yılında Diş Hekimliği Eğitimi Programları Akreditasyon Derneği (DEPAD)’a başvurumuzla başladı. İlk hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra 2021 Nisan ayında Öz Değerlendirme Raporumuzu sunduk. İlk değerlendirme sonucunda revizyon kararı ile Ocak 2022’de ek rapor hazırlanarak sürece devam ettik. Hazırlanan ek raporun kabulü ile Ağustos 2022 de saha ziyaretine karar verilmesinin ardından Ekim 2022’de 5 kişilik saha ziyareti ekibi ile değerlendirme tamamlandı. Son derece olumlu geçen ziyaret sonrası aldığımız olumlu çıkış bildirgesi ile değerlendirme ekibini uğurladık. Ocak 2023 tarihinde Türkiye’de eğitimi akredite olmuş 4’üncü Diş Hekimliği Fakültesi olarak Akreditasyon belgesini almış bulunmaktayız.”    

Akredite bir diş hekimliği fakültesi olmanın hem üniversitemize hem de fakültemize önemli bir fark oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Maden, “Üniversitemizin ikinci akredite fakültesi olarak öğrenci ve mezunlarımıza özellikle uluslararası öğrenci değişim programlarına ya da herhangi bir kuruma başvuruda önemli katkılar sağlayacaktır. Fakülte olarak mezunlarımızın gerek akademik hayatta, gerek DUS sınavında gerekse klinikler ve hastanelerde mesleki uygulamalarında ne kadar başarılı oldukları ile ilgili aldığımız geri dönüşler böylece tescillenmiş oldu.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11.05.2023
Okunma Sayısı: 1481
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!