En Büyük Engel Kalplerimizdeki Engeldir

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi ile Fizyoterapi ve Engelsiz Yaşam Topluluğu tarafından “Engelsiz Yaşam” konulu bir farkındalık etkinliği düzenlendi.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında SDÜ Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açış konuşmasını Hastane Başhekimi Prof. Dr. Rasih Yazkan yaptı. Prof. Dr. Yazkan, şunları kaydetti: “Engelli, bir yaralanma ya da fiziksel bir durumdan dolayı hareketleri ve zihinsel faaliyetleri yerine getirememek olarak tanımlanmış. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata kazandırılması, kendisini sağlıklı olarak addeden bireylerin onlara bu gözle bakabilmesi ve empati yapabilmesi, doğru iletişime geçebilmesi büyük önem arz ediyor. Engelli olmak bir tercih meselesi değildir. Hepimiz potansiyel engelli adayıyız. Birbirimize destek olarak her türlü zorluğu aşabiliriz. Asıl engel, kalplerimizdeki ve zihinlerimizdeki engeldir. Bakış açımızı bu kapsamda değiştirmemiz gerekiyor.”

“Toplumda Engelli Farkındalığı” konulu konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba İnce Parpucu ise “10-16 Mayıs Engelliler Haftası, bir farkındalık haftasıdır. Sizlerin toplumsal katılımınızı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Engellilik, hayatımızın bir döneminde geçici veya kalıcı olarak karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Farkındalığımızın artması, toplumsal katılımımızı da artıracaktır. Aslında engelli ifadesi toplumu ifade eden bir terimdir. Sizdeki özel gereksinimi biz desteklemezsek bu süreci engele taşımış oluyoruz. Engellilik, dışsal faktörleri, toplumu ve çevreyi ifade eden bir terimdir daha çok. Farkındalık oluşması için toplum içerisinde sizi daha çok görmeliyiz. Bu toplumsal katılım için hukuki ve çevresel düzenlemeler, erişebirlilik, eğitim, çalışma, bakım ve tedavi gibi özel gereksinimlerinize ait düzenlemeleri yapıp ulaşılabilirliğinizi artırmak gerekiyor. Toplumsal bakış açımızı değiştirmeliyiz.” dedi.

Etkinlik kapsamında engelli bireylerin gün içerisindeki faaliyetlerini gerçekleştirirken yaşadıkları zorlukları anlatmak amacıyla farkındalık parkuru oluşturuldu.

Güncelleme Tarihi: 10.05.2023
Okunma Sayısı: 891
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!