SDÜ’ye YÖK’ten “Öncelikli Alan Misyonu”

Süleyman Demirel Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan “Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi” kapsamında “Öncelikli Alan Misyonu” etiketi alan 25 devlet üniversitesinden biri oldu.

Ülkenin öncelikli hedefleri ve alanları çerçevesinde, nitelikli bilgi üretmek, disiplinlerarası çalışmaları ve iş birliklerini teşvik etmek, doktoralı araştırmacı sayısını artırmak, üniversiteleri uluslararası alanda daha görünür kılmak için çalışmalar yürüten YÖK, 15 bilim alanında 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili bölüm veya programlarına “Öncelikli Alan Misyonu” verdi.

Bu kapsamda Süleyman Demirel Üniversitesi, “Seramik ve Kompozit Malzemeler” alanında “Öncelikli Alan Misyonu”nu almaya hak kazanan 25 devlet üniversitesi arasına girerek “Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi”ne dahil oldu. SDÜ’nün beratını Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, SDÜ’nün seramik ve kompozit malzemeler alanında destek almaya hak kazandığını belirterek YÖK tarafından verilen “Öncelikli Alan Misyonu” etiketinin üniversitemiz için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Çarıkçı konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “YÖK ve Bütçe Strateji Başkanlığımız proje kapsamında seramik ve kompozit malzeme alanında çalışma yapan hocalarımızı, bölümlerimizi, birimlerimizi hem kadro hem de mali açıdan destekleyecek. Bu yıl araştırma alanında böyle bir proje desteği almak üniversitemiz için çok güzel bir gelişme. Seramik ve kompozit alanı ülkemiz için çok önemli ve geleceği olan bir alan.”

Nitelikli insan kaynağının geliştirilmesi ve uluslararası düzeyde nitelikli bilimsel çıktıların artırılması için önem taşıyan “Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi” ile program sahiplerine YÖK tarafından maddi proje desteği sağlanacak.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’nın açıklamasını izlemek için tıklayınız

 

Güncelleme Tarihi: 08.05.2023
Okunma Sayısı: 1718
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!