"Eşitsizlik Mekânlarının Kent Ölçeğinde Okunması; Deneysel Tabanlı Bir Model Önerisi" Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü YÖK 100/2000 Doktora Öğrencisi Aslıhan Çetin yürütücülüğünde hazırlanan "Eşitsizlik Mekânlarının Kent Ölçeğinde Okunması; Deneysel Tabanlı Bir Model Önerisi" adlı TÜBİTAK 1002 projesi, 2023 Yılı Bahar döneminde önerilen araştırma projeleri kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Proje kapsamında; Antalya kent merkezine ilişkin analizler yapılarak eşitsizlik mekanlarının tespit edilmesi, kentsel alanların değişim ve dönüşümüne dair öngörülerin oluşması adına öneriler getirilecek. Ayrıca proje sonucunda, eşitsizlik mekânlarının tespitine yönelik bir model önerisi ile kentsel ve mekânsal ölçeklerde kullanılmak üzere yaya sayım yazılımı geliştirilecek. 

Üniversitemiz bünyesinde yürütülecek olan proje ekibinde Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefika Gülin Beyhan ile Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Engin Kepenek danışman olarak yer almaktadır. 6 ayda tamamlanması öngörülen proje, uluslararası literatürde güncel olan konularda yayınlar üretilmesi açısından önem taşımaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 31.03.2023
Okunma Sayısı: 1037
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!