“Astronomi ve Astrofizik” Üzerine Söyleşi

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü ile Şehit Sezgin Erdoğan Anadolu Lisesi tarafından “Astronomi ve Astrofizik” konulu bir söyleşi düzenlendi.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen söyleşinin açış konuşmasını yapan, Şehit Sezgin Erdoğan Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Serkan, insanoğlunun astronomiye yabancı olmadığını eskiden beri var olduğunu belirterek etkinliğin verimli geçmesini diledi.

SDÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Çakmak ise “Dünya yaklaşık 8 milyar insanın yaşadığı bir gezegen, insanlık tarihi boyunca atmosfer denilen bir yapı ve gök cisimleri var. Biz gök cisimlerini gündüz göremiyoruz, gündüz gördüğümüz sadece güneş ışınlarıdır. Gece gözlem yaparsanız eğer şairlere ilham olan Yedi Kandilli Süreyya’yı diğer bir tabirle Ülker Takım Yıldızını görebilirsiniz. İnsanoğlu çıplak gözle yalnız kırmızı, sarı, turuncu yeşil, mor gibi renkleri ayırır. Radyo frekans ve gama ışınlarını göremez. Bunları göremediğimiz için yok da diyemeyiz." dedi.

Etkinlik, öğrencilerin sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 22.03.2023
Okunma Sayısı: 747
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!