"Kanserden Korkmayın, Geç Kalmaktan Korkun"

Tüm dünyada sık rastlanan kadın kanserlerden biri olan Serviks (rahim ağzı) Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında SDÜ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Evrim Erdemoğlu, Hastane Konferans Salonunda “Kanserden Korkmayın, Geç Kalmaktan Korkun”  isimli bir konferans düzenledi.

Kadının toplumdaki önemine vurgu yapan SDÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rasih Yazkan, “Aile toplumu ayakta tutan, geliştiren ve geleceğe hazırlayan en küçük ve en önemli toplumsal kurumdur. Ailenin en önemli aktörü ise kadındır. Kadın aile içinde ve toplumda birçok rol üstlenmiştir, annemizdir, eşimizdir, ablamızdır, kız kardeşimizdir ve en önemlisi de geleceğimizin emaneti, yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızı yetiştiren toplumun en önemli aktörü, toplumları toplum yapan en önemli kahramanıdır. Kadın sağlığını önemsemeliyiz. Kadın sağlığına yönelik uygulamaları koruyucu ve tedavi edici yaklaşımlar olarak düşünmeliyiz.” dedi.

SDÜ Hastanesine ek olarak yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yakın zamanda açılacağını belirten Prof. Dr. Yazkan, şunları söyledi: “Hastanemizde hem koruyucu hekimliğe yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme uygulamalarımız hem de tedaviye yönelik uygulamalarımız olacak. Hastanemiz sağlıklı aile oluşumuna, sağlıklı toplum ve sağlıklı geleceğe hizmet edecektir.”

SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Evrim Erdemoğlu da şu bilgileri verdi: “Serviks kanseri rahim ağzı kanseri olarak da bilinmektedir. Serviks Kanseri ve HPV. HPV virüsün 200 den fazla tipi vardır. Düşük riskli HPV Siil, Yüksek riskli HPV kanser, en sık görülen tipler 16-18 dir. Serviks kanserini oluşmadan yıllar önce tespit edip tedavi ederek gelişimini önlemek mümkündür ancak günümüzde artık gelişen teknolojiyle serviks kanserine karşı aşı olanağı doğmuştur. Aşı serviks kanserinden korunmak için etkili ve aynı zaman da güvenilir bir yöntemdir. Serviks kanseri aşısı kansere neden olan virüse (HPV) karşı koruyucudur. Genellikle cinsel yolla bulaşabilen bu virüse karşı aşının etkili olabilmesi için genellikle ergenlik döneminde ve evlenmeden-cinsel ilişki başlamadan aşının yapılması gereklidir. Aşıya bağışıklık sisteminin yanıtı da ergenlik döneminde daha iyidir. Aşıyı bu nedenlerden dolayı ilişki olmadan önce 26 yaşın altındaki bireylere öneriyoruz. Aşı kadınlara olduğu kadar erkeklere de kendilerini ve eşlerini korumaları için önerilir. 15 yaşın altındakilerde aşıyı 6-12 ay arayla iki doz, 15 yaşın üstündekilerdeyse 3 doz olarak aşı yapılması gerekir. Bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız ya da nakil hastasıysanız serviks kanseri riskiniz artar. Nakil hastaları ve bağışıklık sisteminde sorun olanların da 3 doz aşı yaptırması yararlıdır. Aşıyı gebelikte ve maya allerjisi olanlarda önermiyoruz. Aşının ilk dozu yapıldıktan sonra gebe kalındıysa kalan dozların gebelik bittikten sonra yapılması gerekir.”

Smear ve HPV testleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Erdemoğlu, “Sevdiklerimizi, çocuklarımızı ve eşlerimizi, kendimizi bu kanserden korunmak için gerekli önlemleri alalım.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03.02.2023
Okunma Sayısı: 1156
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!