Akademik Köşe'de Bu Hafta "Yeni Nesilde Kişisel Gelişim ve Gerilim" Konuşuldu

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından düzenlenen Akademik Köşe’nin yeni bölümünde “Yeni Nesilde Kişisel Gelişim ve Gerilim” konusu ele alındı.

Radyo Programcısı Murat Kasap moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve SDÜ Bilim TV kanalından yayınlanan programa, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Alparslan katıldı.

“Z Kuşağı” denildiğinde yeni nesilden, günümüz gençliğinden bahsedildiğini belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ali Murat Alparslan, “Günümüz gençliğinden, “Z Kuşağı” etiketi ile bahsettiğimizde, bu etikette yer alan tüm kavramları günümüz gençliğine tanımlamış oluyoruz. Bu tehlikeli bir durum. Gençler de bu tanımlamalara bakınca bu tanımlamaları kabullenerek kendisini tek tipleştirmeye götüren etiketi benimsiyor. Ben mümkün olduğunca yeni nesil, zamanımızın gençliği demeyi tercih ediyorum. Bu bireyleri tek tip bir “Z Kuşağı” diye ifade etmenin doğru olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Belirli zaman aralıklarını alarak o yıllarda doğanlara “X”, “Y” ve “Z” kuşağı diye sınıflandırmalarda bulunulduğunu dile getiren Prof. Dr. Ali Murat Alparslan sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu sınıflandırma aslında Batının dünyayı okuması veya Batıda gerçekleşen değişim ve gelişmeler üzerine yapılmış bir sınıflandırma. Her ülkenin dönem sınıflandırması kendi içinde farklı olmalı.  Z kuşağı dediğimiz bu kuşak, farklı. Burada gençlerin birbirine benzediğini söyleyebiliyoruz. Çünkü küresellik veya yeni medya, sosyal medya tüm gençleri birbiriyle tanıştırdı. Artık tüm gençler birbirini görüyor, iletişim içerisine giriyor ve birbirine benziyor. Z kuşağı, dijital dünyanın içine doğdu ve kısmen bütün ülkelerin maddi olarak refahının içine doğdu. Koruyucu ebeveynlerin yer aldığı bir dönemde çocukluklarını yaşıyorlar. Bu kuşak daha sosyal fakat ilişkileri çok derin değil geçici. Global, daha hareketli ve dijital bir nesil.”

Programı izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 20.01.2023
Okunma Sayısı: 3999
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!