SDÜ Öğretim Üyelerinin Büyük Başarısı

Süleyman Demirel Üniversitesi, Sağlık Bakanlığınca “Sağlıkta Kalite ile Geleceği Tasarlamak” temasıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen “Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi”nde birincilik ödülüne layık görüldü. 
 
 
Üniversitemiz Isparta Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kara ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Toraman tarafından hazırlanan "Atık Kurşun Önlüklerin Kurşun Paravana Geri Dönüşüm Serüveni” başlıklı uygulama, “Sağlıkta Kalite ve Güvenlik Ödülü En İyi Uygulama” seçildi. 
 
Konu ile ilgili açıklama yapan üniversitemiz öğretim üyeleri şunları söyledi: “Radyasyondan korunmada kişisel koruyucu ekipmanlar kapsamında olan kurşun önlüklerin kontrolü, Sağlıkta Kalite Standartları kapsamında düzenli aralıklarda yapılıyor. Koruyucu özelliğini kaybeden kurşun önlüklerin uygulamadan çıkarılması ve tehlikeli atıkların kontrolü kapsamında bertarafının sağlanması gerekiyor. Atık sınıfına giren kurşun önlüklerin “Sıfır Atık” projesi kapsamında değerlendirilmesi planlandı ve hasarlı kurşun önlüklerin koruyucu kurşun paravana dönüştürülmesiyle de Sağlıkta Kalite Standartları ile geri dönüşüm prosesleri birleştirildi. Böylece doğaya ve insan sağlığına zarar verebilecek nitelikte olan kurşunun geri kazanımı sağlandı. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Hastane Müdürü Elif Bayer ve tüm teknik ekibe de çok teşekkür ediyoruz.”
 
Güncelleme Tarihi: 24.12.2022
Okunma Sayısı: 1875
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!