14 Kasım Dünya Diyabet Günü Paneli

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi tarafından “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” sebebiyle “Dünya Diyabet Günü Paneli” düzenlendi.

Hastane Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelin açış konuşmasını yapan SDÜ Hastanesi Çocuk Endokrin ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Pirgon, diyabet eğitiminin önemine dikkati çekerek ailelerin diyabet takibini bilinçli bir şekilde yapması gerektiğini vurguladı. Diyabetli çocuklarla yakından ilgilendiklerini belirten Prof. Dr. Pirgon, düzenli takip ve kontrollerin yapılmasının büyük önem taşıdığının altını çizerek insülin kalemiyle iğne yapma, yasaklı ürünlerden uzak durma gibi birçok önemli bilgiyi hastalara aktardıklarını ifade etti.

SDÜ Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Korkmaz, diyabetin tarihi, türleri, belirtileri, tanı ve tedavi aşaması gibi konularda bilgi verdi. Doç. Dr. Korkmaz, “Kan şekeri ölçümü, kan basıncı ölçümü, ayak muayenesi, idrarda protein varlığına yönelik test, kolesterol testi, göz muayenesi, diş kontrolleri, EKG (Kalp grafisi) gibi tetkiklerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir” dedi. Doç. Dr. Korkmaz, her diyabet hastasının ilaç tedavisinin kendisine özel olduğunu ve bilinçsiz kullanılan her ilacın kişiye zarar verebileceğini aktardı.

SDÜ Hastanesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabriye Ercan, diyabette egzersizin etkilerine değindiği konuşmasında şunları kaydetti: “Fiziksel aktivite planınız olmalı. Her gün bir önceki günden daha aktif olunmaya çalışılmalı. Sedanter davranışlar (bilgisayar, tablet, TV vb.) azaltılmalı”

Programda ayrıca hastanedeki görevinden ayrılan, Çocuk Endokrin ve Diyabet Bilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Müge Atar’a SDÜ Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Rasih Yazkan tarafından çiçek takdim edildi.

Konuşmaların ardından diyabet şampiyonlarına ödülleri verildi.

Güncelleme Tarihi: 18.11.2022
Okunma Sayısı: 1127
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!