"Sağlık Olsun" Programında Çocuk Sağlığı Konusu Ele Alındı

Süleyman Demirel Üniversitesince düzenlenen “Sağlık Olsun” programının yeni bölümü yayınlandı. Bilim TV Youtube Kanalından canlı olarak gerçekleştirilen yayına, SDÜ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Pirgon konuk oldu.

Prof. Dr. Pirgon, çocuk sağlığı alanında SDÜ Hastanesinin sunduğu hizmetler hakkında bilgi vererek halk arasında çok fazla kirli bilginin bulunduğunu halka doğru bilgi vermek için çalıştıklarını dile getirdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının çocukları, 18 yaşına kadar takip ettiğini belirten Prof. Dr. Pirgon, “Her çocuğun büyümesi farklıdır. Önemli olan, standart rakamlara ulaşmaktır. Çocuğun doğum anından itibaren alması gereken kilo ve uzaması gereken boy uzunluğunu ay ay takip ediyoruz. Annelerin çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslaması yanlış bir tutum.” dedi.

Çocuğun tek ihtiyacının yemek olmadığını oyuna, harekete ve ilgiye de ihtiyacının olduğunu belirten Prof. Dr. Pirgon, annelerin kilo alması için çocuklara verdiği besinlerin ileride obeziteye neden olduğunu söyledi. İştahsızlığın iki nedeninin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özgür Pirgon bunları hastalık ve mutsuzluk olarak tanımladı ve şunları söyledi: “İştahsızlığı daha fazla yemek yedirerek çözemeyiz. Çocuğu mutlu ve huzurlu ortamda yetiştirerek çözebiliriz. Doğru beslenme sağlanırsa sağlıklı bireylerin yetişir. Çocukların muhakkak hareket etmesi gerekiyor. Böylece çocuklar daha sağlıklı gelişir.”

Çocuk sağlığı konusunda önemli bilgilerin paylaşıldığı yayını izlemek için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 22.09.2022
Okunma Sayısı: 834
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!