SDÜ’nün Genç Diş Hekimleri Geleceğe Uğurlandı

Süleyman Demirel Üniversitesi, genç diş hekimlerini geleceğe uğurladı. 2021-2022 Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Töreni, Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Törenin açış konuşmasını dönemi birinci olarak bitiren Diş Hekimi Ümmühan Karademir yaptı. Karademir, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözü ile bizlere yol gösteren, Türk kadınına dünya milletlerinden önce haklarını teslim edip birey olmasını sağlayan, modern Türkiye’nin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve hürmetle anıyorum. Ben eğitimci bir babanın kızıyım. Başarıya ulaşmamdaki disiplinimi, azmimi ve saygımı babamdan; sevgiyi, hoşgörümü ve nezaketimi annemden, birlikte yaşamanın hazzını ve mutluluğunu da kardeşlerimden aldım. Tüm aileme sizlerin huzurunda sevgilerimi ve hürmetlerimi sunuyorum. Bizleri hayata hazırlayan saygıdeğer hocalarım başta olmak üzere asistan abi ve ablalarımıza ve üniversitemizin tüm personellerine sizler adına teşekkürlerimi sunarım. Bizler yeni bir yolun başlangıcındayız. Bu güzel ülkeye bu aziz millete şimdiye kadar bize verdiklerinin karşılığını verme vakti geldi. Artık iyi bir hekim, iyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir öğretmen ve hepimiz mesleklerimizin en iyileri olmak zorundayız. Bu şekilde bu ülkenin güzel yarınlarına katkı sağlayabiliriz.” dedi.

Birinci sınıfta heyecanla başladıkları zorlu yolu keyifli bir şekilde bitirdiklerini belirterek sözlerine başlayan 5’inci sınıf temsilcisi Diş Hekimi Hilal Emik ise şöyle konuştu: “Bizler hedeflerimize ilerlerken hem maddi hem manevi destek olan, sevgilerini esirgemeyen, üzüntülerimize bizden çok üzülen, sevinçlerimize ise bizden çok sevinen ailelerimiz sizler iyi ki varsınız. Ayrıca üniversite hayatımız boyunca hekimlik değerlerini bize aşılayan, hekim olmanın sadece unvan değil içimizde bir yerlerde saklı olduğunu bize gösteren, bilgilerini ve tecrübelerini bizden esirgemeyen, ışıklarıyla bizi aydınlatan saygıdeğer hocalarıma şahsım ve mezun arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Artık öğrenciliğimiz bitti, okula veda vaktimiz geldi. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’  sözünde dile getirdiği gibi milletimizin güzel yarınları için biz gençlere büyük görev düşüyor. Atatürk’ün sayesinde geldiğimiz bugünlere ve bize bıraktığı bu vatana layık birer hekim olacağımıza inanıyorum. Eminim ki hekimliğin getirdiği değerleri kaybetmeden icra edeceğimiz bu kutsal mesleği adil bir şekilde ve meslek ahlakından ödün vermeden yapacağız.”

Genç meslektaşlarını kutlayarak konuşmasına başlayan Isparta Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Gülşen Uluçay ise “SDÜ Diş Hekimliği Fakültesinin ileri teknolojik altyapısı ve donanımıyla hizmet vermesinde emeği olan herkese teşekkür ediyor; Fakültenin gelişiminde katkısı olan, kısa süre önce kaybettiğimiz Prof. Dr. Timuçin Baykul’u saygı ve rahmetle anıyorum.” dedi. Mezunlara kendini sürekli yenileyen ve geliştiren, günceli takip eden diş hekimleri olmalarını tavsiye eden Uluçay, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda mesleğimizin etik değerlerine sahip çıkan diş hekimleri olarak meslek hayatınızda başarılar dilerim.” diye konuştu.

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat Maden de şunları söyledi: “Doğdukları günden itibaren iftihar ettiğimiz bu gençlerin üzerine titrediniz, kol kanat gerdiniz ve gözünüzden sakındınız. Çocuklarınıza verdiğiniz sonsuz emek, sevgi ve desteğinizin küçük bir hediyesi olarak bugün karşınızda diş hekimi unvanı ile bulunuyorlar. Mezuniyet sevincini ve gururunu yaşamayı en çok siz aileler hak ettiniz. Bu millete kazandırdığınız aklı hür, vicdanı hür hekimler için sizleri gönülden tebrik ediyorum. Ne mutlu sizlere fakültemizin cevahirleri, en kıymetlileri, saygı değer hocalarım. Şartlarınız ne olursa olsun, büyük bir özveri ile gençlerimizin evlatlarımızın elinden tuttunuz, el verdiniz. Öğrencilerinize kendinizi adayarak, bilgi ve becerilerle donattınız, ayrı ayrı her biri ile ilgilendiniz yön verdiniz, yetiştirdiniz ve bugün mezun ediyorsunuz. Emeğiniz büyük, hakkınız ödenmez. İçtenlikle sizleri kutluyor sağlık ve başarılarınızın devamını diliyorum.”

Sözlerine geçtiğimiz aylarda vefat eden SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Timuçin Baykul’u anarak devam eden Prof. Dr. Maden, “Aramızdan erken ayrılan Prof. Dr. Timuçin Baykul’u, Timuçin hocamızı, dekanımızı anmadan konuşmamı tamamlamak istemedim. En çok mezuniyet törenlerini severdi, mezunları gördükçe gururlanır, sevinir ve geleceğe olan umudunu pekiştirirdi. Çözüm odaklı yaşardı, olmayanı oldurmak için çalışır, başarıya giden yolda hiçbir engeli kabul etmezdi. Sevgili genç meslektaşlarım onu örnek almak ve anısını yaşatmak artık sizlerin mirasıdır. Kendisini rahmetle, minnetle ve özlemle anıyoruz.” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız da şunları kaydetti: “Eğitim ve öğretimin amacı kültür düzeyi yüksek, gelişmiş bir toplum için gereken koşulları hazırlamaktır. Atatürk'ün “Bir ulusun ilerlemesi o ulusun gençlerinin alacakları eğitime bağlıdır” sözü bu gerçeği en güzel şekilde ifade etmektedir. Biz bu günlere "insana ne denli özenilirse, toplum o denli yücelir" diyerek ve bu inancımızı her gün, her an koruyarak geldik. Bugün Üniversitemizin geldiği nokta bizler için de büyük bir kıvanç kaynağıdır. Özellikle Pandemi döneminde kutsal bir meslek eğitimi alarak büyük bir sınav veren ve sağlık ordusunun neferleri olan evlatlarınızla ne kadar gururlansanız azdır. Bu anlamlı günde, Süleyman Demirel Üniversitesi olarak da diş hekimliği eğitim-öğretiminde SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi; sağlık hizmetleri alanında da SDÜ Prof. Dr. Timuçin Baykul Engelsiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile ülkemizin sahip olduğu güzide sağlık kurumlarından biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Konuşmaların ardından genç diş hekimleri, diplomalarını alarak diş hekimliği andını okudular.

 

Güncelleme Tarihi: 24.06.2022
Okunma Sayısı: 523
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!