Tıp Fakültesinin Mezuniyet Töreni Coşkuyla Kutlandı

Üniversitemiz genç hekimlerinin zorlu eğitim süreci, tıp fakültesi diploması ile taçlandı. 6 yıllık eğitim süreçlerini tamamlayan 239 SDÜ’lü hekim, 19 Mayıs Öğrenci Meydanı ve Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, Hipokrat yeminlerini ederek yeni bir yolculuğun ilk adımlarını attı.

Tören, mezunların 6 yıllık eğitim hayatı boyunca yaşanan anıların yer aldığı sinevizyon gösterisi ile başladı.  Tıp Fakültesinden birincilikle mezun olan Dr. Esra Gül Ölmez, ikincilikle mezun olan Dr. Yaren Güden ve üçüncülükle mezun olan Dr. Gamze Yiğit, “Eğitim Meşalesi”ni dönem 5 öğrencilerini temsilen Stajyer Dr. Kaan Türker’e teslim etti.

Dönem 6 Temsilcisi Dr. Mustafa Kayan, konuşmasında “İyi hekim olmaktan önce iyi bir insan olmalıyız” diyerek daha iyi olabilme motivasyonu ile hedeflere ilerlenmesi gerektiğini vurguladı.

“Yepyeni Birer Sayfa Açmaya ve İnsanlığa Şifa Dağıtmaya Hazırlanıyoruz”

Tip Fakültesini birincilikle tamamlayan Dr. Esra Gül Ölmez ise eğitim-öğretim hayatlarının başladığı günden itibaren verdikleri tüm emeklerin karşılığını bugün kutsal mesleğe ilk adımlarını atarak aldıklarını söyledi. Ölmez, “Bu uzun yolu başarıyla tamamlamanın ve böylesine değerli bir mesleği yapmaya hak kazanmanın haklı gururu ve mutluluğu içerisindeyim. Fakülteye geldiğimiz ilk andan itibaren komite sınavları, pratik sınavlar, soğuk soğuk terler döktüğümüz staj sözlüleri gibi zorlu aşamalardan geçerken bu günlere ulaşmak bir hayal gibi geliyordu. 6 yılın sonunda gülümseyerek hatırlayacağımız dolu dolu anılarımızın olduğu bu fakülte, bizleri yalnızca mesleki olarak değil aynı zamanda insan ilişkileri konusunda da eğitti. Birçok yönden kendimizi geliştirip fakülte hayatımızı noktaladığımız bugünde hepimiz yepyeni birer sayfa açmaya ve insanlığa şifa dağıtmaya hazırlanıyoruz. Bizleri iyi birer hekim olarak özveriyle yetiştiren, değerli bilgilerini bizden esirgemeyen, daha tıp fakültesine geldiğimiz ilk andan itibaren bizleri meslektaşları olarak gören çok değerli hocalarımıza ve edindiği tecrübeleri bizlerle paylaşmaktan çekinmeyen asistan abi ve ablalarımıza, ayrıca evlatları olmaktan gurur duyduğum başta annem ve babam olmak üzere siz değerli ailelerimize, güzel anılar biriktirdiğim dönem arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.” dedi.

Esra Gül Ölmez sözlerini, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözleriyle tamamladı.

“Onlar Artık Beş Yıldızlı Birer Hekim Oldular”

Dekan Prof. Dr. Alim Koşar da Tıp Fakültesinin bu yıl 24’üncü dönem mezunlarını verdiğini belirterek şunları kaydetti: “Değerli anne babalar evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Onları yetiştirdiğiniz için sizleri içtenlikle kutluyorum. Onların buralara gelmesi hiç kolay olmadı. İlkokuldan itibaren çok zor bir yarış, mücadele sürdürdüler. Burada sizin onlara desteğiniz çok önemliydi. Sizlere ne mutlu ki onlara gönül rahatlığı ile sağlığınızı emanet edebilirsiniz. Çünkü onlar akredite olmuş, diplomasında Türkiye ve Avrupa yeterlilik logolarını taşımaya hak kazanmış köklü bir tıp fakültesinde 6 yıl boyunca çok yoğun bir eğitimden geçtiler ve başarılı oldular. Artık 5 yıldızlı birer hekim oldular.”

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Prof. Dr. Alim Koşar, “Sizler bugün mezun olmanın ve yeni bir hayata başlamanın heyecan ve coşkusu içindesiniz. Bizler ise bir kez daha mezuniyet heyecanınıza ortak olmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Sizin gibi pırıl pırıl, iyi yetişmiş genç insanları topluma kazandırdığımız için de bir o kadar mutluyuz. Hekimlik, insanlık tarihi kadar eski ve köklü aynı zamanda şerefli bir meslektir. Sizler tüm toplumun sağlık düzeyini koruyacak ve yükseltebilecek nitelikte hekimler olarak çalışma hayatına atılıyorsunuz. Unutmayın ki tıbbın babası Hipokrat sadece Ege’de değil, Anadolu'nun illerinde de şifa dağıtmıştır. Sizler de yurdumuzun dört bir yanında şifa dağıtacak ve SDÜ Tıp Fakültesini temsil edeceksiniz. Hayat mücadeleden ibarettir. Sizlerin bu mücadeleyi veren, adil, yenilikçi, kendine güveni tam yarının liderleri olacağınıza inanıyorum.” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız da şöyle konuştu: “Sevgili gençler, Süleyman Demirel Üniversitesinde aldığınız tıp eğitimi, şimdi olduğu gibi bundan sonraki hayatınızda da sizlere güç verecektir. Eğitim geçmişiniz SDÜ’den, geleceği aydınlatma gücünüz ve şifanız yüreğinizdeki inançtan gelecektir.”

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Koşar ile SDÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rasih Yazkan, 2021-2022 Akademik Yılını derece ile tamamlayan Tıp Fakültesi mezunlarına diplomalarını verdi.

Törende 239 hekim, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Koşar eşliğinde Hipokrat Yemini etti ve Tıp Fakültesi mezunları coşku içerisinde keplerini havaya fırlattı.

Güncelleme Tarihi: 23.06.2022
Okunma Sayısı: 2822
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!