Cerrahi Endoskopi Ünitesi Hizmete Açıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi Genel Cerrahi Servisinde hizmete açıldı. Cerrahi endoskopi ünitesi sayesinde, hastaların işlemleri daha kısa sürede yapılıp erken tanı koyulabilecek.

SDÜ Hastanesi Cerrahi Endoskopi Ünitesi ve burada yapılan tedaviler hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Girayhan Çelik, Cerrahi Endoskopi Ünitesin açılması ile kanser hastalığı başta olmak üzere birçok hastalıkta erken tanı konmasını ve tedavinin takibinde daha net sonuçlara ulaşılmasını amaçladıklarını söyledi.

Gastrointestinal sistem hastalıklarında erken tanının çok önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Girayhan Çelik konuşmasının devamında şunları söyledi: “Genel Cerrahi Endoskopi Ünitesini hizmete açarak bölgemizdeki hastalarımıza daha erken randevularla birlikte daha hızlı hizmet vermeye başladık. Özellikle kanser vakalarında tanı koyabilmemiz için hem endoskopi hem kolonoskopi yapmamız mutlaka gerekiyor. Hastaların yaşadığı mağduriyetler genellikle geç tanı konmasından kaynaklanıyor. Bunun bir nedeni hastaların geç başvurmaları diğer bir nedeni ise işlem sıralarının randevularının çok uzun olmasından dolayı geç işlem yapılması. Kliniğimizde ünitemizi kurmamızla birlikte bölgeye hizmet vererek randevu sıralarının daha kısa olmasını sağladık. Risk faktörü olanlar, ailede mide ve kolon kanseri geçmişi gibi hikâyeler olması kişinin kendinde kanser özgeçmiş olması veya daha önce yapılan tetkiklerinde poliplere saptanmış olması gibi durumlarda daha kısa aralıklarla mutlaka bu işlemleri yapmamız gerekiyor. Kanser gelişmeden bu işlemlerle önleyebiliyoruz. Polip aşamasında saptadığımız lezyonu çıkardığımızda kişiler kanser olmadan tedavi edilmiş oluyor ya da varsa gelişmiş bir kanser erken dönemde tanı koymak geç dönemde tanı koymaya göre beklediğimiz yaşam süresini oldukça uzatıyor böylece hastalarda tam tedavi sağlayabiliyoruz. Bu açıdan herkesin hiçbir risk faktörü yoksa 50 yaşından sonra varsa daha önce polikliniğimize başvurup işlemlerini yaptırmasını öneriyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 21.06.2022
Okunma Sayısı: 244
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!