Kaya Mekaniğinin Geleceği SDÜ’de Konuşuldu

Türk Ulusal Kaya Mekaniği Derneğinin destekleriyle düzenlenen “13. Bölgesel Kaya Mekaniği Sempozyumu (KAYAMEK’2022)”, Süleyman Demirel Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından Şehit Ekrem Çelik Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açış konuşmasını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Altındağ yaptı. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar olan yolculuğunda kaya ile birlikte yaşama olgusunun ortaya çıktığını belirten Altındağ, “Bu ilişki zaman içinde güçlenerek devam etmiştir. Yaşadığı zaman dilimi içerisinde gerek güvenli yaşam ortamı gerekse zenginliğin ve ihtişamın bir ölçütü olarak kayayı kullanmış ve kullanmaya da devam edecektir.” dedi.

Toplumların sürdürülebilir kalkınmasında en önemli unsurların hammadde, enerji ve altyapı olduğunu ifade eden Türk Ulusal Kaya Mekaniği Derneği Başkanı Mustafa Erkayaoğlu da bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla inşaat, maden, jeoloji, petrol gibi mühendislik disiplinlerinin ortaklaşa şekilde faydalandığı bilim dalı olan kaya mekaniğinin sürekli gelişen bir araştırma alanı olarak günümüze kadar geldiğini belirtti.

Uluslararası Kaya Mekaniği ve Kaya Mühendisliği Birliği Başkanı Prof. Dr. Reşat Ulusay, kayaların geçmişten günümüze hem yapı malzemesi olarak hem de insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için kullanıldığını kaydetti. İnşaat, maden, petrol, jeoloji mühendisliği içerisinde gerçekleştirilen yapıların projelerinde kaya mekaniğinin ortaya çıktığını söyleyen Ulusay, kaya mekaniğin oldukça yeni bir bilim dalı olarak 1960 yılında kurulduğunu ve hızlı bir şekilde gelişme göstererek günümüze geldiğini ifade etti.

Türkiye Madenciler Derneğinin 1948 yılında ülkemiz kamu ve özel sektör madenciliğini temsil etmek üzere kurulduğunu kaydeden Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu ise madencilik mesleğinin en meşakkatli, riskli bir o kadar da onurlu bir meslek olduğunu vurguladı. Emiroğlu, “Su bardağından televizyona kadar hayatımızın her alanında madenin var olduğuna dikkat çekerek, “Önceliğimiz insanı ve çevreyi odağına alan bir madencilik olmalı.” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurul Delegesi Prof. Dr. Faruk Çalapkulu da maden sektörüne karşı yanlış algılar oluştuğunun altını çizerek madensiz bir yaşamın mümkün olmadığını vurguladı; çevre ve maden dostluğunun aktarılması adına çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Yaşanılan doğa olaylarının ve iklim değişikliklerinin maden mühendisliğini daha çok gündeme getirdiğini belirten Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gültekin Özdemir, kaya mekaniği bilim dalında yapılan araştırmaların paylaşılması amacıyla düzenlenen “13. Bölgesel Kaya Mekaniği Sempozyumu”na ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Üniversite olarak “13. Bölgesel Kaya Mekaniği Sempozyumu” ve “30. Yönetim ve Organizasyon Kongresi”ne ev sahipliği yapmaktan duydukları gururu ifade eden Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan da Pandemi döneminde özlem duyulan etkinliklerin yeniden canlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından 1969 yılında kurulan Türk Ulusal Kaya Mekaniği Derneği Başkanlık görevlerinde bulunan ve bu bilimin disiplinler arası önemini ortaya koymaya çalışan, çeşitli bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi ve basılı yayın organlarının oluşmasında emeği geçenlere teşekkür plaketi takdim edildi.

Daha sonra kaya mekaniğinin ve mühendislik jeolojisinin açık işletme devleri için öneminin konuşulduğu sempozyum oturumuna geçildi. Sempozyum kapsamında 21 Temmuz 2005 tarihinde aramızdan ayrılan, Türk Ulusal Kaya Mekaniği Derneğine ve kaya mekaniği bilimine önemli katkılar sunan Prof. Dr. Erdal Ünal anısına da bir oturum düzenlendi. 2 gün sürecek sempozyumda toplam 33 sunum yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26.05.2022
Okunma Sayısı: 586
Yayınlayan: Kurumsal İletişim Merkezi
Bu İçeriği Paylaş!